Search
× Search
Proč roje mořských želv napadají nevinné turisty?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Proč roje mořských želv napadají nevinné turisty?

Léto se pomalu vleče, politický ruch si vzal dovolenou a redaktoři novin a televizí by za pořádné téma položili život. Žraloci neútočí, ale naštěstí se do akce pustily mořské želvy…

Nejsou to sice čelisti, ale křik české učitelky, které na krku visí 50 kg vážící kareta, by také mohl zvýšit čtenost. A tak jste z našich médií mohli nabýt dojmu, že stáda karet vzala turisty na Čiovu útokem.

Realita byla, jako vždy, o něco prozaičtější. Jednu ženu na ostrově Čiovo u Trogiru zřejmě kareta rafla. To se zdá být neoddiskutovatelným faktem. A je to velmi zajímavé, protože tyto želvy jsou mírumilovné a člověka rozhodně nenapadají. Běžně si ho nevšímají, dokud nepřekročí bezpečnou vzdálenost. Pak zaberou ploutvemi a jsou pryč.

Je tu ale něco, co útoku s největší pravděpodobností předcházelo. Želvu chytili dva muži a dost nevybíravě si s ní hráli. Na videu uvidíte, že se nejednalo o zábavu, která by želvě přišla k popukání.

Je pravděpodobné, že tato „nevinná“ hra způsobila pozdější agresivní chování želvy.

Pro oba muže ale může mít jejich počínání dohru. Na základě videa po nich pátrá policie. Mořské želvy jsou v Chorvatsku chráněné a podaří-li se policii dvojici vypátrat, bude to pro ně znamenat nemalý finanční postih.

 

911
Na horu