Proč je letos voda ve Vltavě tak studená
Vltava před Prahou láká ke koupání jen otužilé jedince. Když dlouho neprší, svítí slunce a teploty jsou na rekordech, vystoupá na 18°. To není běžná koupací teplota. Letos to však je výrazně horší. Čtrnáct je strop. To už není o pohodlí, to už běžného jedince bolí.
Pozor. Bavíme-li se o 14°C, tak ty jsou změřené v Malé Chuchli, nedaleko Barrandovského mostu u mostu Inteligence. Tedy ve chvíli, kdy již Vltavu ohřála teplá Berounka. Nad soutokem Vltavy s Berounkou je teplota vody ke koupání ještě méně příhodná.
Poznámka bokem
O této teplotní anomálii se nyní dozvěděl chorvatský svaz zimního plavání (Hrvatski zimski plivački savez) a hodlá příští léto uspořádat reprezentační soustředění věkových kategorií U19 muži a U21 muži a ženy na Zbraslavi na louce u občerstvení U posledního Kelta.
Ale vraťme se k tomu, proč je letos, navzdory teplému počasí, voda tak zatraceně studená. Jak mnozí vědí, je to dáno přehradami, které vypouštějí studenou spodní vodu. Proč však tolik vypouštějí, když přeci neprší?
Foto Lodní noviny
Zvířátko se žlutými zuby je teplotně odolné.
Na vině je Orlická přehrada. Orlík vypouští, aby se připravil na práce, které budou na přehradě probíhat. Půjde o úpravu přepadu. Na začátku srpna byla hladina Orlíku ve výšce cca 347 m.n.m., dnes jsme na méně než 343 m.n.m. Hladina přehrady poklesla za 10 dnů o cca 4 metry. To je ohromné množství vody. Vypouštět musí i ostatní přehrady. Korytem řeky proto teče proud ledové vody, který odrazuje od koupání skoro každého. Až na ošklivé, ale kožichem potažené nutrie.
Množství vody, které teče ve Vltavě v Praze a její teplotu můžete sledovat zde. Zatímco běžný průtok při suchém létě je kolem 50 m3/s, nyní se pohybujeme na trojnásobku.
1532
Související články
Bojíte se manévrů v přístavech? Máme řešení
Bojíte se manévrů v přístavech? Máme řešení
Kapitánský průkaz máte pár let, dovolenou na moři milujete, ale při myšlence na nutnost zajet do maríny se vám nedělá dobře? Tento pocit dobře znám z let, kdy jsem na moři začínal. Zlepšovat se metodou pokus/omyl je zdlouhavé a někdy i nákladné. A na dovolené potřebujete jistotu! Poslední místa na kurzech v červenci.
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Pro osobu spadlou s paluby je největším nebezpečím podchlazení. Většinou se podceňuje. Málokdo se totiž běžně koupe třeba v desetistupňové vodě, a tak chybí obecné povědomí o tom, jak dlouho se v takové vodě dá vydržet. I v relativně teplé vodě jde o každou minutu. Naopak v arktických vodách či v zimním období, kdy má moře jen pár stupňů, tělo trosečníka neohrožuje ani tolik podchlazení jako šok z ledové vody, který jej může zabít.
Poslední možnost zlepšit se v přístavních manévrech
Poslední možnost zlepšit se v přístavních manévrech
Kapitánský průkaz máte pár let, dovolenou na moři milujete, ale při myšlence na nutnost zajet do maríny se vám nedělá dobře? Tento pocit dobře znám z let, kdy jsem na moři začínal. Zlepšovat se metodou pokus/omyl je zdlouhavé a někdy i nákladné. Letos máte poslední možnost zdokonalit se v manévrech. Poslední volná místa na kurzu.