Search
× Search
Proč je letos voda ve Vltavě tak studená
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Proč je letos voda ve Vltavě tak studená

Vltava před Prahou láká ke koupání jen otužilé jedince. Když dlouho neprší, svítí slunce a teploty jsou na rekordech, vystoupá na 18°. To není běžná koupací teplota. Letos to však je výrazně horší. Čtrnáct je strop. To už není o pohodlí, to už běžného jedince bolí.

Pozor. Bavíme-li se o 14°C, tak ty jsou změřené v Malé Chuchli, nedaleko Barrandovského mostu u mostu Inteligence. Tedy ve chvíli, kdy již Vltavu ohřála teplá Berounka. Nad soutokem Vltavy s Berounkou je teplota vody ke koupání ještě méně příhodná.

Poznámka bokem

O této teplotní anomálii se nyní dozvěděl chorvatský svaz zimního plavání (Hrvatski zimski plivački savez) a hodlá příští léto uspořádat reprezentační soustředění věkových kategorií U19 muži a U21 muži a ženy na Zbraslavi na louce u občerstvení U posledního Kelta.

Ale vraťme se k tomu, proč je letos, navzdory teplému počasí, voda tak zatraceně studená. Jak mnozí vědí, je to dáno přehradami, které vypouštějí studenou spodní vodu. Proč však tolik vypouštějí, když přeci neprší?

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Zvířátko se žlutými zuby je teplotně odolné.
Na vině je Orlická přehrada. Orlík vypouští, aby se připravil na práce, které budou na přehradě probíhat. Půjde o úpravu přepadu. Na začátku srpna byla hladina Orlíku ve výšce cca 347 m.n.m., dnes jsme na méně než 343 m.n.m. Hladina přehrady poklesla za 10 dnů o cca 4 metry. To je ohromné množství vody. Vypouštět musí i ostatní přehrady. Korytem řeky proto teče proud ledové vody, který odrazuje od koupání skoro každého. Až na ošklivé, ale kožichem potažené nutrie.
Množství vody, které teče ve Vltavě v Praze a její teplotu můžete sledovat zde. Zatímco běžný průtok při suchém létě je kolem 50 m3/s, nyní se pohybujeme na trojnásobku.

1682
Na horu