Pozor! Sleduje vás GPS!
Sledují nás Číňani, Rusáci, Google, Facebook, ufouni a samozřejmě GPS, to je bez debaty. I když… Jak je to s tím sledováním prostřednictvím GPS? Je vůbec možné, aby nás systém GPS sledoval?
Necháme ufouny a práškovače z letadel a podíváme se jen na satelitní navigaci GPS, kterou dnes používáme na každé lodi.
Satelitní navigace GPS nás nesleduje a sledovat nemůže. Jednoduchá odpověď.
Jak funguje GPS
Pokud celou věc zjednodušíme, principem, na kterém GPS funguje, je časový posun mezi vysílaným a přijímaným signálem. Na jeho základě je možné spočítat vzdálenost. Víme, jak rychle signál letí, známe čas, tedy je možné spočítat vzdálenost, kterou urazil. Máme-li alespoň 4 družice, známe polohu.
Aby došlo k rozumnému časovému posunu mezi odeslaným a přijatým signálem, jsou družice satelitního navigačního systému poměrně vysoko, cca 19 300 km nad zemským povrchem. Jejich poloha je známá. Přístroj GPS, který nám udává polohu (GPS přijímač na lodi, v mobilu, v hodinkách a kdovíkde jinde), je jen pasivním přijímačem družicemi odeslaného signálu. Z přijatého signálu z družic určí svoji polohu. Nic víc. Tuto polohu nikam neodesílá, nikam nehlásí. Není to ani technicky možné.
Na komunikaci jsou určeny komunikační družice, jako například Starlink. Bývají naopak relativně nízko. Aby na ně komunikační zařízení na Zemi "dosáhly" a nespotřebovaly příliš mnoho energie. U Starlinku je výška 340 – 1200 km.
Jak jedy probíhá tzv. GPS sledování?
Často se mluví o sledování pomocí GPS. Zde se ale zaměňují dojmy s pojmy. Přístroj GPS (na lodi, v hodinkách, v mobilu atd) zná svoji polohu. Není ji ale schopen odeslat. K odeslání polohy je třeba další systém, který zajistí komunikaci, tedy odeslání informací. Může jít například o odeslání dat prostřednictvím GSM, prostřednictvím Iridia, Inmarsatu, již zmíněného Starlinku...
Ano, v případě zajištění komunikačního systému, který předá informace z GPS dále, například sítě poštovních holubů, je možné být sledován třeba již zmíněnými ufouny. Bez toho nikoli. Obavy ze samotného systému GPS tak jsou liché.
378
Související články
Jak vysoko umístit anténu
Jak vysoko umístit anténu
Na jachtě máme celou řadu antén. A každá chce své. My se podíváme na umístění trojice nejčastěji užívaných, tedy na anténu satelitní navigace, VHF a anténu radaru. Kde má která své místo?
Jak jsme navigovali v dobách (dávno) minulých
Jak jsme navigovali v dobách (dávno) minulých
Sáhnu do kapsy, vytáhnu telefon a vím kde jsem, kam jedu, jakou rychlostí, kdy tam budu… Když jsem na moři začínal, bylo to s přesností polohy horší vždy a velmi špatné občas.
Co je to VMG?
Co je to VMG?
Někdy se setkáte s problémy, na které neznáte odpověď. Pokud jsou jachtařské, jsme tu my, abychom vám odpověděli sami, nebo ji zprostředkovali, pokud ji sami neznáme. Zde najdete dotaz na to, co je VMG.