Potopa na Iži
Zadar a okolí postihla potopa biblických rozměrů. Guru chorvatské meteorologie Zoran Vakula mluví o rekordech, na které ani tamní ombrometry nebyly koncipovány. Tužky v ombrografech opustily záznamová média a od noci vykreslují čáry srážek do vzduchu.
V Zadaru naměřili 164 litrů na čtvereční metr za 24 hodin. To je březnový rekord, největší hodnota v historii měření. Navíc většina napršela za pouhých 12 hodin!
Na Dugim otoku došlo v důsledku srážek k sesuvu skalního masivu na hlavní ostrovní komunikaci z Veliho Ratu do Žmanu. Veškerý provoz je zastaven, v dlouhé koloně před závalem stojí pomocník pekaře Davor Mikulić, učitel tělocviku Željko Kovačević a pošťák Šime Markovič. Pozor, zatímco píšeme tento článek, přijel ještě opravář televizorů Stipe Jurić. Policie doporučuje odložit na později cesty, které odklad snesou.
Nejvíce zasažen nepřízní počasí byl ostrov Iž. Voda zaplavila polje uprostřed ostrova, prosakuje do pórovitého vápence, vyvěrá z podlah a stěn domů, vytéká dveřmi, zaplavuje uličky a končí v moři. Konoba Keko musela uvázat plašící se popelnice, které se snažily dostat na svobodu, ulicí za kostelem, kde se v zimě pořádá mistrovství Severní Dalmácie ve sjezdovém lyžování, se valí divoká řeka, v maríně se k moři samovolně posouvají jachty po zimní údržbě. Podle slov nepříliš zcestovalého občana vesničky Porovac se ulice Daničina změnila v Amazonku. Místní třiaosmdesátiletý farář zmínil trest za blíže nespecifikované hříchy ostrovanů. Ostrov se dle zástupce církve potápí.
Proti této teorii se postavil geolog Hrvoje Vuković ze Zadaru. Podle něj v nejbližších staletích nic zatopení ostrova nenasvědčuje.
Práce na údržbě jachet v maríně byly, jako vždy za jakékoli nepřízně počasí, přerušeny.
897
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.