Search
× Search
Potopa na Iži
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Kam jet

Potopa na Iži

Zadar a okolí postihla potopa biblických rozměrů. Guru chorvatské meteorologie Zoran Vakula mluví o rekordech, na které ani tamní ombrometry nebyly koncipovány. Tužky v ombrografech opustily záznamová média a od noci vykreslují čáry srážek do vzduchu.

V Zadaru naměřili 164 litrů na čtvereční metr za 24 hodin. To je březnový rekord, největší hodnota v historii měření. Navíc většina napršela za pouhých 12 hodin!

Na Dugim otoku došlo v důsledku srážek k sesuvu skalního masivu na hlavní ostrovní komunikaci z Veliho Ratu do Žmanu. Veškerý provoz je zastaven, v dlouhé koloně před závalem stojí pomocník pekaře Davor Mikulić, učitel tělocviku Željko Kovačević a pošťák Šime Markovič. Pozor, zatímco píšeme tento článek, přijel ještě opravář televizorů Stipe Jurić. Policie doporučuje odložit na později cesty, které odklad snesou.

Nejvíce zasažen nepřízní počasí byl ostrov Iž. Voda zaplavila polje uprostřed ostrova, prosakuje do pórovitého vápence, vyvěrá z podlah a stěn domů, vytéká dveřmi, zaplavuje uličky a končí v moři. Konoba Keko musela uvázat plašící se popelnice, které se snažily dostat na svobodu, ulicí za kostelem, kde se v zimě pořádá mistrovství Severní Dalmácie ve sjezdovém lyžování, se valí divoká řeka, v maríně se k moři samovolně posouvají jachty po zimní údržbě. Podle slov nepříliš zcestovalého občana vesničky Porovac se ulice Daničina změnila v Amazonku. Místní třiaosmdesátiletý farář zmínil trest za blíže nespecifikované hříchy ostrovanů. Ostrov se dle zástupce církve potápí.

Proti této teorii se postavil geolog Hrvoje Vuković ze Zadaru. Podle něj v nejbližších staletích nic zatopení ostrova nenasvědčuje.

Práce na údržbě jachet v maríně byly, jako vždy za jakékoli nepřízně počasí, přerušeny.

752
Na horu