Poslední den na soutěž o kalendář a slovník
Minulý týden jsme vyhlásili soutěž o kalendář Yachting 2018 Pavla Nesvadby a o Jachtařský anglicko-český ilustrovaný výkladový slovník. Dnes do půlnoci je poslední možnost se zúčastnit.
Soutěžní otázka je jednoduchá. Kolik dnů bude Francois Gabart potřebovat k obeplutí světa?
Gabart je velmi blízko novému sólovému rekordu v plavbě kolem světa. Současný rekord drží Thomas Coville. Má hodnotu 49 dnů. Gabart má našlápnuto k těžko uvěřitelnému zlepšení. Dnes je 37. den na cestě a do cíle mu zbývá jen 2800 mil. Náskok na Covilla má 2200 mil, nebo jinak 6 dnů.
Včera Gabart projel rovníkové tišiny. Bez znatelného zpomalení. Udělal více než 633 míle za 24 hodin. To je fičák. V tišinách. Vypadá to na štěstí a skvělou práci weather routera Jean Yves Bernota.
Gabart má od včerejška na svém kontě také další rekordy. Plavba od startu u ostrova Ouessant v Bretani k rovníku (kolem světa) mu trvala 36 dnů, 1 hodinu a 30 minut. Dosavadní držitel sólového rekordu Thomas Covile stejnou metu zdolal o 5 dnů a 13 hodin později. Ale mnohem více nyní znamená, že Gabartova plavba je druhá nejrychlejší v historii absolutně! Rychlejší byl pouze trimaran IDEC Sport s plnou posádkou při rekordní plavbě kolem světa. IDEC Sport byl rychlejší jen o 21 hodinu!
A ještě jeden světový rekord pro Gabarta. Plavbu od mysu Horn k rovníku zvládl za 6 dnů, 22 hodin a 15 minut. Nejrychlejší na této trati byl do Gabarta trimaran Banque Populaire V při Jules Verne Trophy v roce 2012 (na palubě byla třináctičlenná posádka) za 7 dnů, 12 hodin a 24 minut.
Tedy ještě jednou otázka: Kolik dnů bude Gabart potřebovat k plavbě kolem světa? Správné odpovědi slosujeme a dva vítězové vyhrají kalendář a slovník. Jeden kalendář a druhý slovník. Aby bylo jasno. Odpovědi zasílejte zde.
5603
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?