Search
× Search
Pohled pravidelného návštěvníka Chorvatska
Martin Smola
/ Kategorie: Kam jet

Pohled pravidelného návštěvníka Chorvatska

Nedávno jsme dostali dopis od jachtaře, který pravidelně již 12 let plachtí v Chorvatsku. Jaký byl jeho pohled na situaci v oblíbené destinaci?

Zdravím Vás,

vrátili jsme se minulou neděli z rodinné plavby v Chorvatsku (půjčená majitelská loď z Betiny, termín Ne-Ne .... mimochodem velmi příjemné mimo běžný charterový blázinec So-So, tankovat v sobotu odpoledne byla pohoda, pána v kase jsme museli skoro vzbudit), plavili jsme se na sever mezi Pašmanem, Ugljanem a Dugi Otokem tam a zpět. Žádné dlouhé plavby, 2 hodiny plachtění, zátoka na koupání, dvě - tři hodiny plachtění a pak typicky boje (měli jsme ten teplý ne moc větrný týden před příchodem juga). V přístavu jsme spali jen jednou, v Sali na Dugim Otoku (potřebovali jsme doplnit vodu).

Jezdíme do Chorvatska na loď skoro každý rok už 12 let, tak můžeme sledovat nárůst cen, zahuštění počtu lodí všude atd. Pravda typicky jezdíme v září, letos jsme museli dřív. Možná i proto nás nárůst cen trochu zaskočil, ale přeci jen byla ještě sezóna ... 

Restaurace drahé, ale ty zdražily i v Čechách podobnou měrou, a to jsme na EURo nepřešli, takže lze Chorvatům vyčítat, že rejžují, ale nejsou v tom sami.

Stání v Sali bylo za 75 EUR (13m loď), to mi přišlo docela hodně, práce tam stále probíhají (přesto kdybych neudělal rezervaci přes telefon, tak jsme se už v pět odpoledne nevešli, čekali už jen na nás). S těmi pracemi je potřeba počítat, bagr začal v sedm ráno, v deset to už zabalili (pravda bylo opravdu teplo).

Ceny bójí byly prakticky všude 3 EUR / m ... jen v zátoce jižně od Brbinji si řekli o 4 EUR / m, ale tam je specialita s "mooringem" nataženým od bóje ke skobě na břehu. Výběrčí všichni spolupracující, nápomocní, vydávající potvrzení, odvážející odpad, bez problémů ...

Celkově tedy příjemný servis a nárůst cen, který je podobný nárůstu cen u nás. Zase tolik se tedy nezměnilo.

1156
Na horu