Search
× Search
Plachty z pavoučích vláken?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Plachty z pavoučích vláken?

Pavoučí vlákna jsou šestkrát pevnější než kevlarová vlákna používaná v neprůstřelných vestách. Lehká, pevná a ekologická. Vynikající spojení. Co schází k tomu, aby pavouci tkali plachty přímo na stěžních?

K tomu asi schází… Ještě mnoho!

I když představa stáda pavouků, kteří za noc upletou na stěžni krásnou square top hlavní plachtu a ráno se vrátí domů do krabičky, aby neděsili členy posádky s arachnofobií, by mohla být skvělá především pro ty, kteří plachty platí. Na druhou stranu… Sailmakeři by neměli co žrat!

Ale pojďme k jádru této novinky. Pavouky se zatím nedaří přesvědčit k tomu, aby nám vyráběli vlákna na zakázku. A je tu problém s jejich pěstováním ve velkém. Potká-li pavouk pavouka, slabší prohrává a je zkonzumován silnějším. To není pro velkochov příznivé chování.

Proto se čínští vědci (ano, už ne sovětští, protože ti mají starosti s vývojem notebooku domácí provenience, který by se vešel do školní aktovky) pokusili pomocí genových úprav donutit larvy bource morušového ke tkaní pavoučího vlákna. Podle studie publikované 20. září v časopisu Matter se to podařilo. Zjištění demonstrují techniku, která by mohla být použita k výrobě ekologicky šetrné alternativy k syntetickým komerčním vláknům, jako je nylon.

"Hedvábí bource morušového je v současnosti jediným živočišným hedvábným vláknem komerčně dostupným ve velkém měřítku s dobře zavedenými technikami chovu," řekl autor studie Junpeng Mi. "V důsledku toho použití geneticky modifikovaných bourců k výrobě vláken pavoučího hedvábí umožňuje nízkonákladovou komercializaci ve velkém měřítku."

Vědci považují pavoučí hedvábí za udržitelnou alternativu k syntetickým vláknům, která mohou uvolňovat škodlivé mikroplasty do životního prostředí a jsou často vyráběny z fosilních paliv. Dříve vyvinuté procesy pro spřádání umělého pavoučího hedvábí se potýkaly s potížemi při nanášení povrchové vrstvy glykoproteinů a lipidů na hedvábí, aby mu pomohly odolávat vlhkosti a slunečnímu záření. Geneticky modifikovaní bourci nabízejí řešení tohoto problému, říká Mi, protože bourci potahují svá vlastní vlákna podobnou ochrannou vrstvou.

Více zde.

421
Na horu