Search
× Search
Opuštěná plachetnice nalezena na pláži v Černé Hoře
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Opuštěná plachetnice nalezena na pláži v Černé Hoře

V Černé Hoře skončila na pláži opuštěná turecká jachta, která plula bez posádky 40 dnů a uplula 246 mil.

Jachta byla vyvržena vlnami na pobřeží poblíž Rafailovići. Jmenovala se Cristal River, plula pod tureckou vlajkou a jednalo se o plachetnici Beneteau.

Na přídi jachty bylo oranžovou barvou vyvedeno oznámení o záchraně posádky z 1. října 2023. Přes MRCC Roma se podařilo zjistit, že se jednalo o jachtu použitou k pašování migrantů, kterou zadržela italská pobřežní stráž mezi Řeckem a Itálií. Skupina migrantů byla z jachty zachráněna a a jachta plula Jónským mořem a následně Jadranem dalších 40 dnů, než skončila na černohorské pláži.

Šetření Lodních novin

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Italská varianta trasy, nebo panel Lodních novin? A co na to řekne Sanjin Kneževič?
Otázkou nyní zůstává trasa, kterou se jachta na černohorskou pláž dostala. Italské orgány zastávají přesvědčení, že plula po fialové trase, nazvěme ji trasou italskou. Šetření odborného panelu Lodních novin však inklinuje k názoru, že se jednalo o variantu trasy východní (trasa Lodních novin), tedy tu označenou zeleně. Svůj názor má i odborník z Černé Hory Sanjin Knežević, který nesouhlasí ani s jednou variantou trasy. Zatím však je třeba na jeho trajektorii počkat, služební računalo na ní stále pracuje (černohorské počítače jsou prý v pracovním nasazení podobně aktivní, jako proslulí černohorští úřednícji). 

1255
Na horu