Odříznuté ostrovy, zemětřas a Split bez kávy
254 nakažených koronavirem je v Chorvatsku. Na špici je s velkým náskokem Záhřeb, druhé místo v tabulce patří Istrii a třetí je Rijeka. Velký posun v celkovém pořadí zaznamenal Dubrovnik (se 14 body na 5. místo) a po volnějším startu se rozjíždí i bohatý Split.
Vzhledem k centru evropské nákazy v Alpách je možné na mapě koronaviru sledovat popularitu alpských disciplín v Chorvatsku.
Odříznuté ostrovy
Již před dvěma dny zakázala vláda převoz pasažérů trajekty na chorvatské ostrovy. Se zdravotními službami je to dál od pobřeží slabší a epidemie by se mohla na věkově nadprůměrných obyvatelích ostrovů ošklivě podepsat. Na některých by mohla být domorodá populace zcela vyhlazená (věkový průměr stálého osídlení 70+). Na ostrovy se tak dostanou jen obyvatelé s trvalým bydlištěm.
Výjimka pro Záhřeb
Jedinou výjimkou je po včerejším zemětřesení Záhřeb. Obyvatelé hlavního města, kteří utrpěli škody při vibraci země a mají vikendicu na Pagu, se mohou přesunout do svých prázdninových domků. Podmínkou je, že z nich nevytáhnou paty a budou dodržovat karanténu. Je zakázána mixace obyvatel metropole s ostrovany. O možnostech využití jachet pro karanténu se chorvatské zdroje nezmiňují. Přitom jachta je pro karanténu ideální…
Split bez startovního výstřelu
Dovedete si představit obyvatele Splitu bez kávy? Nebo dokonce bez ranní kávy? Kavárny patří k hlavnímu městu Dalmácie stejně, jako u nás uzavírky k D1. Historie snad nepamatuje chvíli, kdy by nebylo možné si dát ve Splitu ranní kávu. Je to takový startovní výstřel na začátku dne. A nyní konec…
Vše je zavřeno, den nezačíná, staleté pořádky se hroutí. Zpočátku ještě místní obyvatelé využívali alespoň stolky v kavárnách před Diokleciánovým palácem a nosili si kávu vlastní, ale i to jim policie zakázala. Skupinkování je zakázáno, majitelé Hajduku si lížou rány a s turistickou sezónou to také nevypadá bůhvíjak.
Jasné nebe nad Dalmácií tmavne chmurami.
3941
Související články
Kolik proběhlo loni záchranných akcí v Chorvatsku
Kolik proběhlo loni záchranných akcí v Chorvatsku
Chorvatské úřady zveřejnily počet záchranných operací, které proběhly za loňský rok. Celkem se jednalo o 610 Search and rescue akcí, při kterých byly zachráněny 733 osoby.
Budeme jezdit pro naftu do Chorvatska?
Budeme jezdit pro naftu do Chorvatska?
Nafta v Chorvatsku za 39,60 a benzín za 36,90 Kč. Vypadá to, že se nám karta obrátila. Dnes už můžeme jezdit pro palivo do Chorvatska. Když u nás je nafta za 44, tak na 10 l je to 44 Kč, na 100 l to dělá 440 Kč a kdybychom vzali do nádrže 1000 l, je to… Je to… Skoro 5000 Kč!
Jak špinavý je chov mořských ryb
Jak špinavý je chov mořských ryb
Chov mořských ryb v síťových sádkách dnes potkáme u pobřeží většiny evropských států. Na trzích a na stolech restaurací jsou ryby z chovů v přesile. Jak čistý je takový chov? Jak moc znečišťují rybí sádky moře ve svém okolí?