Search
× Search
Odříznuté ostrovy, zemětřas a Split bez kávy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Odříznuté ostrovy, zemětřas a Split bez kávy

254 nakažených koronavirem je v Chorvatsku. Na špici je s velkým náskokem Záhřeb, druhé místo v tabulce patří Istrii a třetí je Rijeka. Velký posun v celkovém pořadí zaznamenal Dubrovnik (se 14 body na 5. místo) a po volnějším startu se rozjíždí i bohatý Split.

Vzhledem k centru evropské nákazy v Alpách je možné na mapě koronaviru sledovat popularitu alpských disciplín v Chorvatsku.

Odříznuté ostrovy

Již před dvěma dny zakázala vláda převoz pasažérů trajekty na chorvatské ostrovy. Se zdravotními službami je to dál od pobřeží slabší a epidemie by se mohla na věkově nadprůměrných obyvatelích ostrovů ošklivě podepsat. Na některých by mohla být domorodá populace zcela vyhlazená (věkový průměr stálého osídlení 70+). Na ostrovy se tak dostanou jen obyvatelé s trvalým bydlištěm.

Výjimka pro Záhřeb

Jedinou výjimkou je po včerejším zemětřesení Záhřeb. Obyvatelé hlavního města, kteří utrpěli škody při vibraci země a mají vikendicu na Pagu, se mohou přesunout do svých prázdninových domků. Podmínkou je, že z nich nevytáhnou paty a budou dodržovat karanténu. Je zakázána mixace obyvatel metropole s ostrovany. O možnostech využití jachet pro karanténu se chorvatské zdroje nezmiňují. Přitom jachta je pro karanténu ideální…

Split bez startovního výstřelu

Dovedete si představit obyvatele Splitu bez kávy? Nebo dokonce bez ranní kávy? Kavárny patří k hlavnímu městu Dalmácie stejně, jako u nás uzavírky k D1. Historie snad nepamatuje chvíli, kdy by nebylo možné si dát ve Splitu ranní kávu. Je to takový startovní výstřel na začátku dne. A nyní konec…

Vše je zavřeno, den nezačíná, staleté pořádky se hroutí. Zpočátku ještě místní obyvatelé využívali alespoň stolky v kavárnách před Diokleciánovým palácem a nosili si kávu vlastní, ale i to jim policie zakázala. Skupinkování je zakázáno, majitelé Hajduku si lížou rány a s turistickou sezónou to také nevypadá bůhvíjak.

Jasné nebe nad Dalmácií tmavne chmurami.

 

3941
Na horu