Nový pokus pro tým Gitana
Na stránkách týmu Gitana svítí oranžová. Francouzský tým se připravuje na letošní druhý start rekordní plavby kolem světa (Jules Verne Trophy). Start je možný mezi zítřkem a Silvestrem. Podmínky by měly být dobré pro první třetinu trasy.
Před měsícem se rekordní pokus trimaranu Maxi Edmond de Rothschild nevyvedl. Kvůli poškození jednoho z kormidel se vracel od Kapverd zpět na základnu v Lorientu na jihu Bretaně a musel do loděnice. Nyní se otvírá šance na reprízu.
Počasí není nejideálnější. Router týmu Marcel van Triest však sáhl po oranžové. Nyní přechází přes Bretaň bouře spojená s cyklónou Bella. Vítr je příliš silný a moře rozbouřené. Situace se bude zklidňovat, a to by byla správná chvíle pro start. Podle propočtů by stávající podmínky měly zajistit solidní časy pro první třetinu trati. Není nač čekat, protože zanedlouho dospěje cyklóna rodící se WSW od Kanárů, vydá se na cestu k Africe a zahubí jakýkoli pasát. To by znamenalo stopku do doby, než se pasát vrátí zpět.
Dnes ráno začala na základně v Lorientu příprava na vyplutí. Ta zahrnuje brífink s weather routerem Marcelem van Triest, testy na koronavirus, nakládku zásob a přípravu osobních věcí.
Posádku trimaranu tvoří tato šestice:
Franck Cammas a Charles Caudrelier, skippeři
David Boileau, trimmer a bowman
Erwan Israël, kormidelník a trimmer
Morgan Lagravière, kormidelník a trimmer
Yann Riou, trimmer a media man
Marcel van Triest, weather router
Yann Eliès, náhradník
2654
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?