Novinka v placení na chorvatských dálnicích
V červenci došlo na chorvatských dálnicích k drobné změně, která však může pro některé řidiče znamenat výrazné zjednodušení placení mýtného. Dokonce nejen v Chorvatsku, ale i v Itálii, Španělsku, Portugalsku a Francii. Je tu jedna dobrá zpráva a jak už to bývá i jedna špatná.
Od 14. července, lze na dálnicích v působnosti společnosti Hrvatske Autoceste (Chorvatské dálnice) platit mýtné pomocí zařízení Telepass.
Společnost Hrvatske Autoceste (Chorvatské dálnice) a Telepass, přední italská společnost v oblasti integrované mobility, navázaly spolupráci při zavádění evropské služby elektronického mýtného (EETS) pro všechny skupiny vozidel. Zařízení Telepass lze používat k placení mýtného pro osobní vozidla celkem v pěti evropských zemích – v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Francii a nyní i v Chorvatsku. Pokud jde o užitková vozidla, služba placení pomocí zařízení Telepass je dostupná v 15 zemích včetně Chorvatska.
Od přijetí směrnice Evropského parlamentu a Rady EU/2019/520 ze dne 19. března 2019 o interoperabilitě elektronických systémů pro výběr mýtného a usnadnění přeshraniční výměny informací o nezaplacení mýtného v EU je společnost Telepass prvním poskytovatelem EETS v doméně EETS pro společnost Hrvatske autoceste (Chorvatské dálnice). Uživatelé, kteří vlastní zařízení Telepass, budou platit mýtné stejným způsobem jako uživatelé elektronického výběru mýtného (ENC).
Cílem evropské služby elektronického mýtného je umožnit uživatelům přístup k evropské dálniční síti prostřednictvím placení mýtného na základě jediné smlouvy a jediného zařízení, a tím jim usnadnit cestování. Ve spolupráci se společností Telepass umožnila společnost Hrvatske autoceste (Chorvatské dálnice) těm, kteří přijíždějí do Chorvatska, snadnější a rychlejší cestu do cíle.
Tolik dobrá zpráva. Špatná zpráva se týká začarovaného úseku dálnice mezi hraničním přechodem Macelj a Záhřebem. Zde nefunguje nic, žádná automatika. A asi ještě dlouho fungovat nebude. Chápu, že provozovatel dálnice je jiný, než je tomu u zbytku chorvatské dálniční sítě, ale to by na věci nemuselo nic měnit, ne? Podle mého prostého uvažování by stačilo jednou měíčně (ročně, týdně, denně) vyúčtovat projeté kilometry a srovnat účet v bance. Nebo, pokud některá ze stran preferuje hotovost, najmout chlapa s kárkou, který do sídla fírmy provozující Macelj - Zagreb bankovky dovéze. V takovém případě by ale bylo lepší vyrovnání na denní bázi. Rozhodně alespoň v průběhu letní sezóny.
1379
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.