(Ne)používat bójku na kotvu?
Včera jsme se při přednášce v Ostravě dostali k otázce, jestli používat bójku na kotvu. Je mnoho důvodů pro používání, ale najdou se i důvody proti.
Bójka na kotvě je skvělá věc. Ukazujeme všem okolo, kde je naše kotva. Bójka pomáhá při orientaci. Kolíkujete se jí prostor v zátoce podobně, jako to dělá pes na každém rohu. A v případě potřeby je možné kotvu vytáhnout pomocí bójky, respektive popruhu pod bójí.
Jsou ale i důvody, proč ji nepoužívat. V plných letních zátokách bójka překáží a zabírá místo. Plete se ostatním lodím. Dalším důvodem je, že práce s kotvou a s bójí je pracnější než jen práce s kotvou.
Jaká je tedy odpověď na používání bóje? No, či ne? Ve standardních podmínkách, tedy v normálně hlubokých zátokách s pískem nebo bahnem na dně bych bóji nepoužíval. Jeví se mi to zbytečné.
Jiná je situace při riskantním kotvení na kamenech, v noci, na velké hloubce. Tam bych bóji používal. Aby bylo možné v případě zašprajcnutí kotvy ji zase odšprajcnout.
6431
Související články
Jak přečkali bouři na Istrii na kotvě?
Jak přečkali bouři na Istrii na kotvě?
Německý Yacht přinesl zajímavý popis přípravy na bouři a její přečkání minulý týden v Rovinji. Svoji strategii popsali manželé Schmidbauerovi. Připomínám, že vítr dosahoval rychlosti 60 uzlů a 30 lodí skončilo na pobřeží.
Kotvení v bočním větru mezi lodě
Kotvení v bočním větru mezi lodě
Plujete v Řecku, potřebujete zakotvit a zajet mezi lodě. Fouká solidní boční vítr. Jak na to, aby vás vítr nesnesl na závětrnou jachtu?
Vypsali jsme podzimní kurzy v Chorvatsku…
Vypsali jsme podzimní kurzy v Chorvatsku…
Máme vypsané podzimní kurzy, které pořádáme v říjnu v Chorvatsku. Některé z našich kurzů jsou v podzimním termínu vhodnější než na jaře, díky delší noci a teplé vodě.