(Ne)používat bójku na kotvu?
Včera jsme se při přednášce v Ostravě dostali k otázce, jestli používat bójku na kotvu. Je mnoho důvodů pro používání, ale najdou se i důvody proti.
Bójka na kotvě je skvělá věc. Ukazujeme všem okolo, kde je naše kotva. Bójka pomáhá při orientaci. Kolíkujete se jí prostor v zátoce podobně, jako to dělá pes na každém rohu. A v případě potřeby je možné kotvu vytáhnout pomocí bójky, respektive popruhu pod bójí.
Jsou ale i důvody, proč ji nepoužívat. V plných letních zátokách bójka překáží a zabírá místo. Plete se ostatním lodím. Dalším důvodem je, že práce s kotvou a s bójí je pracnější než jen práce s kotvou.
Jaká je tedy odpověď na používání bóje? No, či ne? Ve standardních podmínkách, tedy v normálně hlubokých zátokách s pískem nebo bahnem na dně bych bóji nepoužíval. Jeví se mi to zbytečné.
Jiná je situace při riskantním kotvení na kamenech, v noci, na velké hloubce. Tam bych bóji používal. Aby bylo možné v případě zašprajcnutí kotvy ji zase odšprajcnout.
6147
Související články
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Kotviště u Stromboli je známé. Známé tím, že stojí za starou belu. Špatně drží kotva a není chráněné před vlnami. Ukázalo se to i během naší jarní plavby.
Musíte vždy z východu?
Musíte vždy z východu?
Máte před sebou východní kardinální znak. Na cestě do přístavu je jeho obeplutí pro vás zajížďka. Musíte ho obeplout?
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.