Německá ponorka z první války v hlubinách Jadranu
Více než 100 let starý vrak německé ponorky leží na mořském dně nedaleko chorvatského Molunatu. Po vyplutí z Boky Kotorské ji torpédem francouzská ponorka Circe. Svědkyně dávného dramatu ležela ztracená na mořském dně téměř celé století.
V roce 2006 ponorku poprvé spatřil potápěč Damir Mlinarić. Ležela na hloubce 85 metrů. O rok později pořídil první snímky. O dalších 13 let později se vydal vrak zmapovat tým vedený Draženem Goričkim. Propátrával lokalitu od 60 do 130 metrů hloubky.
Při objevu ponorky potápěče zmátlo, že paluba byla dřevěná. Při bližším studiu zjistili, že za první války to bylo běžné. Při detailním ohledání bylo zjištěno, že jde o UC 24. Byla dlouhá 55 metrů.
Je to jediná ponorka na Jadranu a leží na hloubce, která může být při speciálním vybavení potápěčům dostupná.
3353
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.