Největší motor na světě
Lodní motor. Skoro 23 metrů dlouhý, 16 metrů vysoký o hmotnosti 2140 tun. Má výkon 85 600 koní a unikátní je tím, že může spalovat jak diesel, tak zemní plyn. Díky tomu snižuje emise o desítky procent v porovnání s klasickým dieselovým motorem.
Nový motor, který procházel dlouhé měsíce certifikacemi, se jmenuje 12X92DF a výrobcem je firma Winterthur Gas & Diesel ze Švýcarska. Poprvé bude použit v kontejnerové lodi CMA CGM Jacques Saadé. Jde o 400 m dlouhou kontejnerovou loď s kapacitou 23000 TEU (6 m dlouhých kontejnerů).
Motor s rozměry tenisového kurtu a výškou pětipatrového domu je impozantní ve všech ohledech. Vedle délky a výšky je to například vrtání válců, které činí 920 mm, tedy téměř 1 metr. Zdvih motoru 3468 mm, téměř 3,5 metru. Rychlost stroje je 80 otáček za minutu, tedy přibližně srovnatelná s tepem lidského srdce. Jde o největší motor, který umožňuje spalování zemního plynu i dieselu zároveň.
Kontejnerová loď CMA CGM Jacques Saadé je nyní dokončovaná v loděnici v Číně a ještě letos by se měla vydat na svoji první plavbu mezi Asií a Evropou.
Nejde však o největší čistě dieselový motor na světě. V tomto směru drží prvenství finský výrobce Wärtsilä se svým motorem RT-flex96C, který dosahuje výkonu přes 107 000 HP. Jeho kroutící moment je 7 000 000 Nm. Tento drobeček je ještě o 4 metry delší a má o 4 cm větší vrtání. Hmotnost motoru přesahuje 2300 tun.
7806
Související články
Když nechce naskočit motor (2. díl)
Když nechce naskočit motor (2. díl)
Včera jsme se zaměřili na problémy se startováním motoru spojené s palivovým okruhem. Dnes se podíváme na druhou nejčastější příčinu toho, proč motor nestartuje. Opět jde jen o hrubý návod, jak postupovat v situaci, kdy jsem na vodě s omezenými servisními možnostmi a motor nestartuje.
Jaká je spotřeba lodního motoru
Jaká je spotřeba lodního motoru
Kolik nafty spotřebuje plachetnice za hodinu plavby a kolik bude potřeba na plavbu do… Třeba do Dubrovniku? Nejsme na motorové jachtě, proto je spotřeba překvapivě malá. Pokud tedy nešlápneme pořádně na plyn...
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.