Mys Marlera, jiné Chorvatsko
Otevřenou krajinou mezi poli a loukami, na pozadí majáku se vlní modré nebo šedé moře. Scenérie spíš jako z nějaké severské země, hlavně když pár dní fouká a po moři cválají bílí koně. To je mys Marlera.
Pokud se budete pohybovat u jižní špičky Istrie, najdete zde příjemný místo a přímý protiklad turisticky vykořisťovanému mysu Kamenjak. Za příznivého počasí je na mysu Marlera zajímavé šnorchlování s čistou vodou, hejny rybek a hlavně obřími hrnci, tedy spíše „termoskami“ – hrnci o mnoho hlubšími než širšími, které se nalézají pod hladinou hned u břehu. Nejlepší přístup k vodě je asi sto metrů na jih od majáku tam, kde se pod hladinu noří kabel (znak zákaz kotvení). Pozor, někdy může být už pár desítek metrů od břehu poměrně silný proud. Do křivolakých mokrých dutin pobřežních skal také snadno zapadnou drobné nedůležité předměty jako například klíček od auta se startováním pomocí tlačítka.
K mysu se dostanete například autem z maríny Pomer, na kole z maríny Medulin, anebo pěšky ze zátoky Kuje, kde můžete nechat svou loď na kotvě (dle 888 na dně staré železo, zbytky sítí a podobné zajímavé archeologické artefakty; za správné zakotvení a kotevní hlídky neručím). Zátoka je viditelně pro místní – malebné loďky, malebné rybářské kůlničky, pár barů a sportovišť včetně dětských, trochu bláto. Tak trochu jiné Chorvatsko.
4113
Související články
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.
Ve Verudě včera hořelo
Ve Verudě včera hořelo
V maríně Veruda u Puly včera vypukl požár na jedné z jachet. Požár v maríně se může velmi rychle šířit. Hořlavin je po ruce dost.