Meteorologický radar konečně pokrývá Jadran
Včera byl spuštěn do plného provozu meteorologický radar na Pelješacu MRC Uljenje, který završil pokrytí celého Jadranu radarovými snímky. Pro jachtaře vynikající zpráva, bouřky bude možné sledovat online na celém chorvatském pobřeží.
Chorvatské pobřeží bylo radarovými daty pokrýváno jen velmi pomalu. Na vině byly mimo jiné i obavy obyvatelstva okolních vsí z šíření rakoviny, ataků vln na inteligenci vesničanů a úhynu kuřic. Zlomení odporu trvalo několik let.
Zdroj DHMZ
Takto vypadá dnešní pokrytí Jadranu radarovými daty.
Nyní je tedy hotovo, poslední díl skládačky byl doplněn. Podíváte-li se nyní na radar na stánkách meteo.hr, uvidíte pokrytí celého Jadranu dokonce i s velkou částí Albánie. Na stránce Windy zatím nejsou data radaru na Pelješacu zakomponována.
Data z radaru najdete na stránkách DHMZ zde.
1109
Související články
Jak vysoko umístit anténu
Jak vysoko umístit anténu
Na jachtě máme celou řadu antén. A každá chce své. My se podíváme na umístění trojice nejčastěji užívaných, tedy na anténu satelitní navigace, VHF a anténu radaru. Kde má která své místo?
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?