Meteorolog: AI je v předpovědích rychlejší a přesnější než dosavadní postupy
V předpovědích teploty, rychlosti větru a tlaku je model využívající nástroje umělé inteligence v 90 procentech případů přesnější než výsledky Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí, říká v rozhovoru s webem německého Yachtu Sebastian Wache, meteorolog specializující se na jachtařské předpovědi. Dokonce v této souvislosti hovoří o milníku v meteorologii.
S rychlým vstupem umělé inteligence do všech možných oblastí lidského konání jsou spojena velká očekávání. Zatímco někde doprovází tato očekávaní také porce obav, jinde převládá nadšení. V meteorologii je namístě čekat spíše přínosy, především v rychlosti procesování nejrůznějších modelů. Právě to vyzdvihuje také Wache, který již s pokročilými nástroji pracuje. „Nejslibnějším přístupem k integraci AI do předpovědí je v současné době GraphCast od Googlu. K trénování AI využívá globální údaje o počasí za posledních čtyřicet let, kdy sleduje údaje z předpovědi a to, jak se naplnily. Díky těmto datům má model dobrý základ pro učení. K tomu se pak přidávají fyzikální zákony Země a statistické hodnoty. Model umělé inteligence například ví, že se hurikán v určité povětrnostní situaci posunul jistým směrem. Toto obrovské množství dat a odpovídající zásoba znalostí se pak využívá k predikcím,“ říká Wache v rozhovoru.
Pozitivem nové technologie podle něj je také to, že oproti dosavadním metodám představuje výraznou změnu v nárocích techniky na prostor a čas. Zatímco obrovské počítače, které používají meteorologické služby, počítají numerický model počasí několik hodin, umělá inteligence dodá výsledky po několika minutách a vyžaduje mnohem méně výpočetního výkonu. „Při testech byly porovnávány výsledky Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí s výsledky modelu AI. V neuvěřitelných 90 procentech případů byl model AI přesnější, pokud jde o naměřené hodnoty, jako je teplota, rychlost větru a tlak vzduchu. To lze s jistotou označit za převratný objev v oblasti předpovědi větru a počasí.“
O svou pozici se přesto neobává, lidského dohledu a korekce výsledků dodaných algoritmy bude podle něj zapotřebí nadále. „Umělá inteligence má také své slabiny. Protože je logicky vyškolena pouze na základě historických údajů o počasí, nemůže rozhodujícím způsobem zohlednit již nastartované klimatické změny. Například bouře s rekordními hodnotami naměřenými na Korsice může být v blízké budoucnosti mnohem silnější, protože moře se bude nadále oteplovat, a to bude také generovat více energie v atmosféře. Povětrnostní jevy by proto mohly být podceněny nebo dokonce nesprávně interpretovány,“ říká Wache.
Právě klimatická změna pak podle něj ovlivní i počasí v letošním roce. „Rok 2023 byl rokem extrémů: sucha, přívalových dešťů, stoletých povodní a ničivých bouří. Letošní rok bude pravděpodobně stejně extrémní, možná ještě horší. Vlak globálního oteplování dávno vyrazil a slavný závazek Pařížské klimatické dohody o zpomalení růstu o 1,5 stupně se bohužel pravděpodobně nepodaří dodržet. To znamená, že se musíme naučit s globálním oteplováním bojovat a přizpůsobit se,“ uzavírá Wache.
574
Související články
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Proč je ve výši jasno a v níži zataženo?
Proč je ve výši jasno a v níži zataženo?
Proč jsou v tlakové níži těžká mačna a déšť, zatímco ve výši panuje pěkné slunné počasí?
Vítr dovnitř, nebo ven?
Vítr dovnitř, nebo ven?
Krásný den s oblohou plnou kumulů. Bude foukat dovnitř do oblaku, nebo ven z oblaku? Je to celkem rozdíl a předpověď počasí vám ho neřekne. A jak se vítr změní, když oblak zmohutní a začne z něj pršet?