Search
× Search
Meltemi: letní vítr, který může pocuchat nervy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Kam jet

Meltemi: letní vítr, který může pocuchat nervy

Egejské ostrovy jsou pro jachtaře lákavým cílem. Jejich návštěvu v letních měsících však je třeba zvážit. Platí to především pro méně zkušené skippery a posádky. Tento vítr dokáže zasít chaos i do trajektové dopravy.

Kdy

Meltemi je vítr vanoucí v Egejském moři v letních měsících. Může dosahovat síly 7 – 8 a někdy až 10°Beauforta a proměnit letní Egej ve velmi nepříjemný kus moře. Pro slabší žaludky se může jednat o nepřítele, který zkazí celou dovolenou.

Jak silné

Meltemi je vítr vznikající na pomezí tlakové níže nad jihozápadní Asií a tlakové výše nad Evropou. Začíná foukat v červnu a slábne koncem září a v říjnu. Největší síly dosahuje v průběhu července a srpna. Meltemi může vát silou 4°Beauforta, ale také 7 – 8°. Může vát den, ale také může vydržet celý týden. Vítr sílí během dne, nejsilnější je v odpoledních hodinách, a slábne v noci.

Pozor na nárazy

Důležité je také počítat s tím, že rychlost větru se mění mezi ostrovy a za nimi. V průlivech mezi ostrovy může sílit klidně o 2°Beauforta a podobně se může chovat i na závětrných stranách ostrovů, kde nejsou sice vlny, ale vítr padá přes kopce v silných poryvech.

Oblast a směr

Image
Rozdělení egejských ostrovů
Směr meltemi se v Egeji mění od severu k jihu. Na severu je směr větru od severovýchodu, ve střední části fouká víceméně od severu a na jihovýchodě je to severozápad, místy až západ.  Nejvíce zasažena větrem je střední část Egeje, západní Kyklady (Tinos, Andros a Mykonos) stojí větru přímo v cestě. Dále jsou zasaženy plnou silou ostrovy Paros, Naxos, Amorgos a Ios, případně Santoriny. Někdy meltemi zasáhne i Krétu, to však už většinou slábne. Velmi silný bývá vítr v oblasti Karpathosu.

Vydáváme-li se z Atén na plavbu východním směrem, je dobré zvážit trasu tak, aby nebylo nutné při plavbě zpět stoupat proti větru. A slibuje-li předpověď silnější meltemi, musí celá posádka počítat s tím, že půjde o plavbu s velmi sportovním duchem.

Před silným meltemi je ušetřena oblast Sporad u východního pobřeží Řecka nedaleko Volosu a oblast Saronského zálivu s okolními ostrovy jako je Hydra, nebo Spetses.

Být připraven

Egejské moře je nádherná jachtařská oblast, jistě jedna z nejkrásnějších v Evropě a možná i na světě. V letních měsících k ní ale patří meltemi. S tím je třeba počítat, být na silný vítr připraven, případně mu podřídit plán plavby. V dnešní době je ohromnou výhodou, že máme k dispozici předpovědi počasí, které spolehlivě pracují na týden a více dní dopředu. Příkladem může být Windy. Díky této aplikaci se můžeme prostudovat počasí na celou dobu plavby a zodpovědně se rozhodnout pro trasu, která bude odpovídat zkušenostem naloděné posádky. Držíme-li se ve vzdálenosti do 100 mil (řekněme od přístavu Lavrion) vždy jsme schopni v případě změny předpovědi zareagovat. 100 mil je možné uplout za necelý den a na 48 hodin dopředu je předpověď velmi přesná.

825
Na horu