Search
× Search
Marina Tribunj změnila majitele
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Marina Tribunj změnila majitele

Marina v chorvatském městečku Tribunj nedaleko Vodice změnila majitele. Původně se jednalo o jednu z prvních marín, která nepatřila chorvatské firmě, nyní je po změně v tureckých rukou.

Marína Tribunj byla dokončena v roce 2003. Byla jednou z prvních chorvatských marín, které nebyly v domácích rukou. Majitelem maríny se stala maďarská firma. Zajímavé je, že do té doby Chorvaté cizí peníze do svých marín nepouštěli.

V roce 2002 chorvatský parlament odhlasoval zákon o privatizaci ropného koncernu INA do rukou maďarského MOLu. A shodou okolností to byla zrovna maďarská firma, které se podařilo chorvatský monopol v marínách na východním pobřeží Jadranu prolomit. Maďarské prsty v chorvatském hospodářství byly tehdy hodně dlouhé…

V roce 2010 pak za přijímání úplatku mimo jiné při privatizaci firmy INA byl obviněn chorvatský premiér Ivo Sanader a o dva roky později byl také odsouzen. Jestli to souvisí i s marínami, nevíme, ale Sanader si nechal za privatizace platit a spolu s lidmi kolem sebe si přišel na 9 mld EUR. Nějaká ta marína se v tom mohla ztratit.

Až do nedávna patřila marína Tribunj maďarské firmě Adriatiq. Nyní se stala součástí tureckého kolosu D-marin, kterému již v Chorvatsku patří maríny Borik, Sukošan a Mandalina v Šibeniku. V Černé Hoře je to Portonovi, v Řecku Gouvia, Lefkas a Zea, v Turecku Didim, Göcek a Turgutreis a konečně ve Spojených arabských emirátech Al Seef, Business Bay, Dubai Harbour a Jaddaf Waterfront.

2440
Na horu