Marina Tribunj změnila majitele
Marina v chorvatském městečku Tribunj nedaleko Vodice změnila majitele. Původně se jednalo o jednu z prvních marín, která nepatřila chorvatské firmě, nyní je po změně v tureckých rukou.
Marína Tribunj byla dokončena v roce 2003. Byla jednou z prvních chorvatských marín, které nebyly v domácích rukou. Majitelem maríny se stala maďarská firma. Zajímavé je, že do té doby Chorvaté cizí peníze do svých marín nepouštěli.
V roce 2002 chorvatský parlament odhlasoval zákon o privatizaci ropného koncernu INA do rukou maďarského MOLu. A shodou okolností to byla zrovna maďarská firma, které se podařilo chorvatský monopol v marínách na východním pobřeží Jadranu prolomit. Maďarské prsty v chorvatském hospodářství byly tehdy hodně dlouhé…
V roce 2010 pak za přijímání úplatku mimo jiné při privatizaci firmy INA byl obviněn chorvatský premiér Ivo Sanader a o dva roky později byl také odsouzen. Jestli to souvisí i s marínami, nevíme, ale Sanader si nechal za privatizace platit a spolu s lidmi kolem sebe si přišel na 9 mld EUR. Nějaká ta marína se v tom mohla ztratit.
Až do nedávna patřila marína Tribunj maďarské firmě Adriatiq. Nyní se stala součástí tureckého kolosu D-marin, kterému již v Chorvatsku patří maríny Borik, Sukošan a Mandalina v Šibeniku. V Černé Hoře je to Portonovi, v Řecku Gouvia, Lefkas a Zea, v Turecku Didim, Göcek a Turgutreis a konečně ve Spojených arabských emirátech Al Seef, Business Bay, Dubai Harbour a Jaddaf Waterfront.
2815
Související články
Koufonisi ano, nebo ne?
Koufonisi ano, nebo ne?
Řecký ostrov Koufonisi leží východně od jihu známého Naxosu. Krásné pláže, krásné okolí, přístav, kotviště. Stojí ale za návštěvu?
Vánoční dárek z maríny Pirovac
Vánoční dárek z maríny Pirovac
Krásný dopis před svátky. Plný laskavých slov. Je třeba podepsat novou smlouvu na stání v maríně. Na konci pak drobné zdražení z 6930 euro na mile zaokrouhlených 8500 euro. Samozřejmě to dělají neradi. Může za to inflace…
Chceš tu být? Tak plať jako mourovatej!
Chceš tu být? Tak plať jako mourovatej!
V části chorvatské populace zjevně panuje přesvědčení, že jachtař se má škubat, škubat a zase škubat. Nebo tak alespoň vyznívá páteční článek z webu morski.hr.