Search
× Search
Malou, nebo velkou jachtu?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Malou, nebo velkou jachtu?

Uvažujete o koupi jachty. Byznys vám šlape, času máte dost, proč ho tedy nestrávit na palubě jachty. Jaká velikost je pro vás ideální?

Ideální velikost jachty je přímo úměrná stavu vašeho účtu. Pro někoho je 9 metrů dost, jiný by si připadal jak nuzák na lodi třikrát větší. My se nebude pouštět do vyšetřování vašich finančních možností, ale na jediném příkladu si ukážeme, na co je dobré nezapomínat.

Zadání

Vžijme se do níže uvedené situace, ve které peníze nejsou problém. Něco už máte na lodi odjeto. Chcete ji mít někde po ruce u teplého moře. Tedy v Chorvatsku. V práci není problém si vzít volno, ale 14 dnů v kuse už trochu dře. Budete se tedy pohybovat jen po Jadranu. Potřebujete velkou jachtu?

S kým budeme jezdit

Důležitým faktor po velikost jachty se zdá být počet pasažérů. Na charterových plavbách jste pluli se sedmi kamarády, proto i nyní uvažujete o čtyřech kajutách.

Není to dobrá myšlenka. Nebude trvat dlouho a budete mít problémy, sehnat někoho, kdo s vámi popluje. Je to dáno především dvěma faktory. Kamarádi nebudou mít tolik času, aby s vámi pluli. Druhým faktorem je změna vztahů s posádkou na soukromé lodi. Zatímco na charterové jachtě si jsou všichni přibližně rovni, Je-li jachta vaše, vy jste na ní doma a určujete pravidla. S tím mohou mít ostatní potíže. Výsledkem bude, že s vámi přestanou jezdit.

Velikost jachty tedy volte podle sebe, nikoli podle kamarádů. Trváte-li na velké lodi, neznamená to, že musí mít hodně kajut. Preferujte pohodlí před počtem osob na palubě. Stejně budete zanedlouho plout sami.

Abychom jachtu zvládli

S výše uvedeným souvisí, že jachtu musíte být schopni zvládnout sami, nebo ve dvou. To je velmi limitující faktor. Na co byste si sami troufli? Na čtyřicítku, padesátku, nebo dokonce šedesátku? Nejde o to, jestli jachtu zvládnete v dobrém počasí, ale kdo bude mít navrch, když se rozfouká. Pamatujte, že nejčastěji poplujete sami nebo ve dvou. Kamarádi nebudou mít čas a zbyde jen manželka, která takovou výmluvu použít nemůže.

Tak tedy kolik, na jakou délku se cítíte? Myslím, že pro většinu bude limitem 50, nebo spíš 45 stop. Maximálně.

Styl plavby

Již jsme si řekli, že se bavíme o plavbě po Jadranu. Jachta dlouhá 50 stop je sice prostorná, pohodlná a rychlá, ale je ideální?

Majitelé jachet se obvykle vydávají na moře, když jsou podmínky vyhovující. Charterový jachtař si pronajme loď na týden a musí vyplout, ať se děje, co se děje. To u majitele nehrozí. Obvykle vyplouvá do příznivého počasí. Počet ostrovů a bezpečných kotvišť zaručuje, že adekvátní úkryt je vždy na dosah.

Z toho důvodu není nutné sahat po velké jachtě, která je v bouřlivém počasí bezpečnější. Stačí i menší loď. Její výhodou budou snazší manévry v přístavu, více dostupných míst pro stání i v menších přístavech, menší ponor a možnost stát blíže ke břehu.

Provozní náklady

Vlastnictví jachty není jen o její koupi. Mnohem větší koulí na noze jsou provozní náklady. Nebudeme je vypočítávat do detailu, spokojíme se s jejich percentuálním vyjádřením.

Říká se, že u větších jachet se pohybují roční provozní náklady kolem 10 % z ceny. Vezmeme tento odhad za svůj, v dlouhodobém horizontu víceméně sedí.

Máme jachtu za 100 000 EUR a loď dvojnásobně drahou. Po odečtení jedné nuly máme roční provozní náklady. 10 000 EUR za rok není málo, ale 20 000 EUR už je ošklivé číslo. To už znamená více než 40 000 Kč za každý měsíc. To je částka, která svazuje ruce.

Svoboda

Velká jachta dodává sebevědomí, zlepšuje společenské postavení, vyjadřuje ekonomickou sílu. Je podobně atraktivní, jako parádně vybarvený paví ocas. Stejně jako u barevného opeřence  jevšak také koulí na noze. Budu mít vždy dostatek volných prostředků, aby se vlastnictví jachty nestalo noční můrou?

Menší jachta sice není tak pohodlná a rychlá, ale na to moje ježdění může stačit. Snadno ji sám zvládnu, a to nejen fyzicky, ale i finančně. To znamená větší svobodu, ale možná i možnost strávit na ní více času.

To vše jsou dotazy, na které je třeba si odpovědět. Není rozhodnutí o velikosti jachty nakonec jedním z těch, při kterých je méně nakonec více? Možná si užijete více na dvoukajutové jedenáctimetrové plachetnici, než na supervybaveném šestnáctimetrovém monstru, na kterém se budete bát vyplout (když bude foukat).

3789
Na horu