Lhát se nemá...
Až se vás na dovolené u Jadranu zeptá potomek, manželka/milenka, osoba svěřená do správy, či jen vedle se koupající občan stejné národnosti zeptá, jestli jsou v Jadranu žraloci, uvědomte si, že lhát se nemá.
Odpovíte-li, že nejsou, nebudete říkat pravdu a to by bylo možné označit v běžném životě za lež (pravidla běžného života se nevztahují na politiku). Zde na fotografii vidíte žraloka, kterého natočil občan z NDR (mohl by být i NSR) před Makarskou. Podle našich zdrojů jde o žraloka mako, který běžně loví ryby, ale jsou známé i případy útoku na člověka. Největší jedinec, který byl chycen u francouzského pobřeží, měřil 4,5 m (velikost zabijáka z Makarské agentury neuvádějí).
Do Jadranu příliš často tito predátoři nevplouvají, protože v chorvatských vodách nemají během roku dost potravy. Blíží se ale lovecká sezóna a vody Jadranu znovu ožívají podobně, jako listnatý les zjara. Především u pláží velkých letovisek. Chvíle velkých šelem přichází…
6633
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.