Lepší předpovědi pro Jadran
Od března bude předpověď počasí pro Jadran zase o krok lepší a pro jachtaře užitečnější. Mnohem více se dozvíme o blížících se bouřkách.
Z meteorologického pohledu žilo pobřeží Jadranu v minulém tisíciletí. Jinde běžné meteorologické radary na pobřeží chyběly a nebylo tak možné monitorovat bouřky. Chorvatská meteorologická služba DHMZ se snažila díru zalepit, ale nedařilo se to. Meteorologové měli připravena místa na umístění radarů, ale lid se postavil na zadní a razantně zavrtěl hlavou.
Příkladem může být spor o meteorologický radar na kopci Debeljak u Sukošanu. Meteorologové byli připraveni konat, ale lidové povstání sukošanských smetlo z Debeljaku nejen skupinu vědců, ale i celý projekt radaru. Lid byl přesvědčen, že radar by seslal na sukošanské měšťanstvo rány v podobě rakoviny, bolestí hlavy, nízkého IQ nenarozených dětí, plešatění pana starosty a vrásek paní starostové.
Vědecká obec se snažila vzniklá nedorozumění vysvětlit, ale když se jeden z meteorologů pokusil naznačit, že stárnutí pleti souvisí s věkem a nikoli s radarem, byl jakékoli diskuzi konec a ředitel DHMZ musel zatroubit k rychlému ústupu do připravených a nastartovaných služebních vozů. Takto skončil projekt radaru v severní Dalmácii.
Soukromé radary
Na stejnou cestu se vydala i maďarsko-česká společnost MeteoSense. První radar instalovala nedaleko Puly, druhý nyní v Zadaru a další se chystá na Hvaru. To by mělo být vše pro dnešek. Připravují se ale i další projekty.
Nynější radar instalovaný v Zadaru má dosah 250 km. Na tuto vzdálenost je schopen detekovat bouřky. Déšť bude patrný na 100 km a lehké sněžení na 50 km. Chorvatské pobřeží bude pokryto od severu, až po ostrov Mljet na jihu.
Radar by měl být v provozu od března. Výstupy by měly být k dispozici zde.
4895
Související články
Jak vysoko umístit anténu
Jak vysoko umístit anténu
Na jachtě máme celou řadu antén. A každá chce své. My se podíváme na umístění trojice nejčastěji užívaných, tedy na anténu satelitní navigace, VHF a anténu radaru. Kde má která své místo?
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?