Krásný a nebezpečný perutýn na Jadranu
Jedovatý perutýn se šíří tropickými moři všude po světě. Italští rybáři nyní zaznamenali jednotlivé úlovky nebezpečného invazivního druhu i na jihu Jadranu u italského a albánského pobřeží. Rozšíří se i do Chorvatska?
Úlovky perutýnů na Jadranu jsou zatím řídké. Jedná se ale o rybu, která se postupně šíří světovými moři a oceány a nikde nemá přirozené nepřátele. Není tedy vyloučené, že se bude šířit Jadranem dále na sever. Na druhou stranu je ale třeba vzít v úvahu, že se jedná o rybu tropických moří. Na Jadranu jí může být během zimních měsíců dost chladno.
Perutýn je jedovatá dravá ryba, která je doma v Indickém oceánu a v Pacifiku. Pro člověka není jeho jed smrtelně nebezpečný, ale zasažení je velmi bolestivé a bolest má dlouhé trvání. Jedové žlázy jsou na koncích ploutví. Jed perutýna se skládá z několika toxinů, které působí neurotoxicky.
Po zasažení jedem člověk pociťuje velmi silnou bolest, největší v první hodině až 90 minutách. Celkově bolest trvá 6 – 12 hodin. Vzácně vydrží až 4 dny. Zasažený člověk se začne silně potit, trpí bolestmi a mohou se u něj objevit i dýchací potíže. První pomocí je obvykle ponoření zasažené části do 45 stupňů Celsia horké vody, což umožňuje snížit bolest a pomáhá inaktivovat jed. Při tomto boji s jedem je důležité, kdo vydrží vyšší teplotu. Zdali jed, nebo člověk.
Foto Foto Jens Petersen, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons
17938
Související články
Sibérie
Sibérie
Dnes v noci na Jadranu divočina. Jižní a jihozápadní vítr před studenou frontou bude na severu Jadranu sílit až k 55 uzlům. Vítr a nízký tlak způsobí vzestup hladiny moře. V některých přístavech dojde i na zaplavení nábřeží a přilehlých ulic.
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Kotviště u Stromboli je známé. Známé tím, že stojí za starou belu. Špatně drží kotva a není chráněné před vlnami. Ukázalo se to i během naší jarní plavby.
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.