Kotevní bóje na Kornatech
V areálu Národního parku Kornati probíhá instalace kotevních bójí. Do jara následujícího roku by se mělo jednat celkem o 224 bóje. V současné chvíli byly instalovány bóje do zátoky Vrulje.
Bóje budou instalovány v 19 zátokách na Kornatech. Část prostředků na instalaci bójí bylo použito z domácích zdrojů, část jsou evropské peníze.
Problémem kotvení je, že kotvy nekontrolovaně orají substrát, do kterého se snaží uchytit a ničí přírodní prostředí mořského dna. Ředitel NP Kornati Šime Ježina uvedl, že se nejedná o bóje uchycené na betonových blocích, ale o fixaci tzv Earth Anchor systémem. Jde o zavrtání kotev bójí přímo do skalního podkladu v zátokách. Tím dochází k minimálnímu tlaku na přírodní prostředí.
Díky novým bójím a zákazu kotvení mimo stanovená kotviště, bude zajištěna ochrana především luk mořské trávy Posidonia, kterou najdeme ve většině zátok na Kornatech a která kotvením velmi trpí. Je třeba si uvědomit, že v porostech Posidonie žije ve Středomoří 20 % vyskytujících se živočišných druhů.
Instalace bójí a zákaz kotvení také v budoucnu povedou k regulaci počtu návštěvníků na Kornatech, turistika by se od masové měla přesunout k trvale udržitelné. Rezervace bójí bude probíhat přes internet.
Nevýhodou pro nás jachtaře pak s největší pravděpodobností bude patřičné zdražení výletu na Kornati. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že jiná regulace počtu návštěvníků než finanční cestou je obvykle nefunkční.
Foto FZOEU
3955
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.