Kolumbijský sníh a inovace v lodním stavitelství
O reálných či domnělých přínosech drogové prohibice se vedou vášnivé diskuze celé dekády. Jedním z těch spíše nezamýšlených je fakt, že legislativa kolem „zakázaného ovoce“ podněcuje lidského ducha k nebývalým výkonům. O jednom takovém se aktuálně přesvědčila kolumbijská armáda.
Společná operace kolumbijského námořnictva a letectva v Tichém oceánu vedla k zadržení největšího poloponorného plavidla za posledních 30 let. Tato nenápadná plavidla používají drogové kartely k přepravě kontrabandu. V tomto případě se jednalo o 3058 kg kokainu, což je jeden z největších úlovků kolumbijského námořnictva.
Námořnictvo informovalo o zadržení plavidla, na jehož palubě bylo 102 balíků o hmotnosti zhruba 30 kilogramů. Hodnotu kokainu kolumbijské úřady odhadly na 103 milionů dolarů. K odhalení plavidla posloužil radar, přičemž letectvu se ještě dostalo blíže nespecifikované mezinárodní podpory. Námořnictvo uvádí, že se mu podařilo plavidlo zadržet navzdory nepříznivým povětrnostním podmínkám. Zadržené zařízení měřilo více než 98 stop (30 metrů) na délku a téměř 10 stop (3 m) na šířku. Jeho obsluhu obstarávaly tři osoby. Po zadržení uvedly, že je k cestě donutil kartel.
Zajištěným osobám operace armády přišla velmi vhod, podle vyjádření námořnictva totiž k zadržení došlo ve chvíli, kdy plavidlo začalo nabírat vodu otvorem v oblasti motoru. Drogový trajekt šel nakonec přes snahu armády ke dnu.
S těmito typy plavidel se kolumbijské bezpečnostní složky poprvé setkaly v roce 1993. Nejprve je považovaly za netradiční výletní lodě. K prvnímu zadržení takového plavidla na moři došlo v roce 1994. Celkem námořnictvo uvádí, že za 30 let zadrželo a zabavilo 228 poloponorných a ponorných zařízení.
V roce 2009 byl v Kolumbii i s podporou námořnictva schválen zákon, který kriminalizuje používání, konstrukci, komercializaci, držení a přepravu poloponorných nebo ponorných zařízení v civilním sektoru. Tresty za překročení tohoto zákona se pohybují v rozmezí od šesti do 14 let vězení.
745
Související články
Žraloci v Riu jedou na koksu
Žraloci v Riu jedou na koksu
Popularita kokainu v Rio de Janeiru je mimořádná. Ukázalo se, že na bílém prášku se sjíždí i tamní žraloci. Inu, v moři v Riu je to stejné, jako u nás ve sněmovně. Zatím se jen nepodařilo zjistit, jestli preferují šňupání, jako naši volení zástupci.
Světlice a kladivo. Zbitý švédský sólojachtař zahnal kolumbijské piráty
Světlice a kladivo. Zbitý švédský sólojachtař zahnal kolumbijské piráty
Zmlácený a pořezaný nožem. V takovém stavu byl švédský jachtař Magnus Reslow po prvním útoku pirátů nedaleko kolumbijského pobřeží. Jenže snadnou obětí byl jen zdánlivě. Kladl fyzický odpor a opakovaně útočící piráty zahnal palbou světlicemi.
Vítěz Mrduje kápem drogového klanu?
Vítěz Mrduje kápem drogového klanu?
Třiatřicetiletý Miloš Radonjić z Černé Hory čeká v Terstu na vydání do USA. Američané ho viní, že je hlavou kavačkiho klanu, jehož hlavní podnikatelskou aktivitou je transport a prodej kokainu. Radonjić tvrdí: „Jsem nevinný, spletli jste si mě se jmenovcem…“