Kolik je v Chorvatsku charterových jachet
Chorvatské pobřeží patří mezi nejkrásnější na světě a je ideální pro charter. Chorvatsko toho dokáže využít a je světovou charterovou jedničkou. V Chorvatsku je 40 % světové charterové flotily. To je víc než dost. Jsou dny a místa, kdy je to velmi patrné.
Jestli někdo dokázal z turistiky a jachtingu udělat průmysl, je to právě Chorvatsko. Téměř polovina charterových lodí na světě je na Jadranu. V roce 2019 se jednalo o 4378 charterových jachet. Vzhledem ke krizi, která přišla v roce 2020 a pokračovala i letos, se na tomto čísle mnoho neměnilo. Z tohoto čísla bylo 1956 lodí menších než 12 metrů, 2166 plachetnic nad 12 metrů a 256 motorových jachet nad 12 metrů.
V roce 2019 strávili charteroví hosté na jachtách více než 3 miliony člověkonocí a průměrně denně utratili 183 EUR.
To jsou čísla dobrá pro chorvatskou státní kasu, ale už méně vhodná pro milovníky klidných zátok a tyrkysového moře. Počet jachet v zátokách a na kotvištích roste a zřejmě ještě nějakou dobu poroste. V současné době jsou limitem místa v marínách. To je věc, na které se nyní pracuje.
Stále je možné na východním pobřeží Jadranu najít místa, kde se člověk za kormidlem jachty cítí jako před 20 lety. Není jich ale mnoho a stále ubývají. V sezóně již je na mnoha jiných místech třeba očekávat parkoviště pod Karlštejnem o červnové sobotě.
Není to příjemné, ale je to daň za servis, který je v Chorvatsku dostupný na každém kroku. Kvalitní maríny, přístavy s mooringy, s elektřinou, s vodou, mnohdy dokonce s toaletami a sprchami. V zátokách kotevní bóje, které jsou pro mnohé začínající jachtaře nezbytností.
Pro někoho je toto vše již příliš, pro jiného zase přesně to, co hledá.
Jedno se Chorvatům musí nechat. Dokázali z nautiky udělat průmyslové odvětví a dokážou z něho vymáčknout nemalé finance. Je otázka, jestli maximum, ale určitě se mu blíží. V tom jsou nejlepší na světě. Samozřejmě se všemi klady i zápory, které k tomu patří.
Foto Pavel Nesvadba
4285
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.