Search
× Search
Kolik je v Chorvatsku charterových jachet
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Kolik je v Chorvatsku charterových jachet

Chorvatské pobřeží patří mezi nejkrásnější na světě a je ideální pro charter. Chorvatsko toho dokáže využít a je světovou charterovou jedničkou. V Chorvatsku je 40 % světové charterové flotily. To je víc než dost. Jsou dny a místa, kdy je to velmi patrné.

Jestli někdo dokázal z turistiky a jachtingu udělat průmysl, je to právě Chorvatsko. Téměř polovina charterových lodí na světě je na Jadranu. V roce 2019 se jednalo o 4378 charterových jachet. Vzhledem ke krizi, která přišla v roce 2020 a pokračovala i letos, se na tomto čísle mnoho neměnilo. Z tohoto čísla bylo 1956 lodí menších než 12 metrů, 2166 plachetnic nad 12 metrů a 256 motorových jachet nad 12 metrů.

V roce 2019 strávili charteroví hosté na jachtách více než 3 miliony člověkonocí a průměrně denně utratili 183 EUR.

To jsou čísla dobrá pro chorvatskou státní kasu, ale už méně vhodná pro milovníky klidných zátok a tyrkysového moře. Počet jachet v zátokách a na kotvištích roste a zřejmě ještě nějakou dobu poroste. V současné době jsou limitem místa v marínách. To je věc, na které se nyní pracuje.

Stále je možné na východním pobřeží Jadranu najít místa, kde se člověk za kormidlem jachty cítí jako před 20 lety. Není jich ale mnoho a stále ubývají. V sezóně již je na mnoha jiných místech třeba očekávat parkoviště pod Karlštejnem o červnové sobotě.

Není to příjemné, ale je to daň za servis, který je v Chorvatsku dostupný na každém kroku. Kvalitní maríny, přístavy s mooringy, s elektřinou, s vodou, mnohdy dokonce s toaletami a sprchami. V zátokách kotevní bóje, které jsou pro mnohé začínající jachtaře nezbytností.

Pro někoho je toto vše již příliš, pro jiného zase přesně to, co hledá.

Jedno se Chorvatům musí nechat. Dokázali z nautiky udělat průmyslové odvětví a dokážou z něho vymáčknout nemalé finance. Je otázka, jestli maximum, ale určitě se mu blíží. V tom jsou nejlepší na světě. Samozřejmě se všemi klady i zápory, které k tomu patří.

Foto Pavel Nesvadba

4114
Na horu