Kde se schovat před bórou
Fouká silná bóra, pohybujete se na úrovni Zadaru a přemýšlíte, kam se schovat. Do maríny ve městě, kde to bývá klidné, se vám nechce a hledáte spíše nějaký klidný ostrovní přístav. Kam se vydat?
Na severozápad od Zadaru, respektive od Petrčane, se bóra rozfoukává mocnou silou. Dostáváme se zde do obávané oblasti pod Velebitem. V té oblasti je třeba být opatrný. Naproti tomu přímo v okolí Zadaru je bóra obvykle slabá. Jen je třeba si dát pozor, abychom u Zadaru neuváženě nevytáhli plné prádlo a za chvíli neměli co dělat, s jeho stahováním.
Vela Rava
Foto Lodní noviny
Přístav Rava
Hledáme-li za bóry klidné místo, je třeba se vydat na ostrov Rava. Malý ostrov má překvapivě hned dva přístavy. Na severozápadě leží Mala Rava. Je krytý před vlnami, ale přes nízkou šíji zde bóra hodně protahuje.
Přibližně uprostřed ostrova leží na závětrném břehu Vela Rava. Za bóry je zde klid, vítr přelétne ostrov a do přístavu se nedostane. O bóře téměř ani nevíte. Je zde cca 60 m dlouhé nábřeží, u kterého přistává trajekt. V jeho severní části je i v případě nocování trajektu místo pro 1 – 2 jachty, podle velikosti. U nábřeží se stává bokem.
Další místo k stání pro jednu jachtu je na jižní straně nábřeží za rohem, kterým se stáčí nábřeží ke břehu.
Foto Lodní noviny
V případě potřeby je možné stát před trajektem.
Třetí místo, kde je možné stát, je molo na severu přístavu, vybíhající z východního břehu. Zde je místo na stání na posledních cca 25 metrech mola. Blíže u břehu je mělko. U mola se vyvazujeme bokem k molu, nebo zádí k molu s přídí na kotvě.
V létě mohou být při severozápadním břehu zátoky kotevní bóje. Mimo sezónu není v přístavu žádná otevřená hospoda. Přímo na nábřeží je miniobchod se zbožím smíšeným. Otvírací doba je po ostrovním způsobu obtížně uchopitelná.
Villa Rava
V případě, že by zde bylo plno, nebo by zrovna měly stařešinové domorodého kmene Ravanů nevstřícnou náladu, je možné se přemístit o půl míle jižněji. V nepříliš výrazné zátočině leží restaurace Villa Rava, která má cca 5 kotevních bójí a nábřeží s mooringy pro cca 5 – 6 lodí. Ani tam bóra nefouká Tamní náčelník je pohostinný. Při placení zjistíte, že je velkým milovníkem peněz. Větším, než by člověk na samotě u lesa očekával.
1174
Související články
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.