Kde je tlaková níže?
Tlaková níže je oblastí, kde s počasí zhoršuje, kde řádí bouře. Jak se vyhnout nejhoršímu? Musíte vědět, kde je.
Stojíte na palubě. Vítr sílí. Přemýšlíte, kam jet, abyste se vyhnuli nejhoršímu.
Bouřlivé počasí je spojeno s tlakovými nížemi. Víme-li, kde tlaková níže je, můžeme zamířit od ní pryč a vyhnout se tak nejspíše tomu nejhoršímu, čím tlakový útvar disponuje. Jak ale poznat, kde je tlaková níže a naopak, kde je tlaková výše, tedy oblast s mírným větrem a klidným počasím?
Je to snadné. Existuje na to jedna poučka. Říká se jí Buys Ballotův zákon.
Stoupnete-li si na severní polokouli zády k větru, pak je tlaková níže po vaší levé ruce a tlaková výše po pravé.
Je to snadné, že? Přitom užitečné.
10281
Související články
Co vám říká barometr?
Co vám říká barometr?
Předpověď počasí při pobřežní plavbě dnes čerpáme obvykle z internetu. Při plavbě mimo signál mobilních operátorů přichází na řadu poslouchání vysílaných předpovědí a starý dobrý barometr. Víme však, co nám říkají změny tlaku?
Bríza a gradientový vítr
Bríza a gradientový vítr
Zatím vždy jsme si vysvětlovali brízu vanoucí za podmínek nulového gradientového větru. Tedy jinak, je bezvětří, ohřeje se země a začne bríza. Jak to ale vypadá, pokud fouká vítr? Dojde ke vzniku brízy?
Kde čekat brízu?
Kde čekat brízu?
Minulé díly jsme věnovali vzniku brízy a jejímu stáčení u pobřeží. Nyní si řekneme, kde ji hledat můžeme a kde je to zbytečné.
Nejprve se podíváme na ostrov. Nefouká gradientový vítr, pevnina se ohřívá a teplý vzduch stoupá vzhůru. Vznikne na ostrově bríza? Pokud ano, kde bude silnější a kde slabší?