Kam se v Chorvatsku schovat v nejvyšší sezóně
Vrchol jachtařské sezóny v Chorvatsku je za námi. Kdo strávil na jachtě na Jadranu první polovinu srpna, ví, jak to vypadá, když se na moře vydá téměř 5000 charterových jachet, k tomu flota z Itálie, Němci, Rakušané, Češi, Slováci, Poláci a kdovíkdo ještě. Najdou se ještě místa, kde je možné té divočině uniknout?
Na první pohled se zdá, že klidná místa už v sezóně nemá smysl hledat. Není to ale pravda. Stále jsou tu lokality preferované, tedy ty, které jsou součástí jachtařské dálnice směřující z Istrie až k Dubrovniku a místa, na která jachtaři zapomínají, místa mimo hlavní stránky bedekrů.
Zdroj Navionics
Hlavní tah jachtařů východním Jadranem a zelené oblasti mimo sféru zájmu.
Po celé délce chorvatského pobřeží se táhne hlavní trasa tahu jachet. Na severu vede od Puly, přes Susak, Lošinj, Ilovik, Premudu na Molat, Dugi otok a samozřejmě na Kornati. Na hlavní trase jsou i ostrovy šibenického archipelagu, Primošten, Trogir, přes Veli Drvenik, Šoltu a jihozápad Brače na Hvar, Korčulu, Mljet a Dubrovnik. Nejoblíbenější odbočkou je Vis, v posledních letech jachty zajíždí i na Lastovo.
Vše v okolí výše zmíněné trasy je plné jachet. Přístavy, zátoky, kotviště, maríny, restaurace… Prostě vše. Návštěvnost kolísá v průběhu týdne, místa vzdálenější od hlavních charterových marín jsou volnější ve dnech čtvrtek až neděle.
Kvarner
Foto Daniel Vodička
Kotviště na Premudě je krásné, ale v nejvyšší sezóně velmi vyhledávané. na bójích zde stojí desítky jachet.
Hledáte-li klidnější místa, musíte zamířit jinam. Jachtařsky méně navštěvované oblasti naleznete v Chorvatsku dvě. Na severu je to Kvarnerský záliv. Oblast východně od Istrie je i v nejvyšší sezóně navštěvovaná jachtami méně. Je to oblast zahrnující Cres, Krk, Rab a Pag. Nečekejte, že tu nebudou turisti, to by byla falešná informace, ale nepluje zde mnoho jachet. Mnohem více tu narazíte na malé čluny, které jsou běžně přepravitelné po silnici. Budou vám dělat na kotvištích společnost v průběhu dne, ale navečer se vytratí ke svým kempům a do marín. Přes noc a ráno budete mít v zátokách klid, jachet minimum a žádné yachtweeky.
Malo more
Druhá méně navštěvovaná oblast začíná jihovýchodně od Splitu a táhne se přes východ Brače a Hvaru až do Stonu. Západ a jihozápad Brače jsou místa jachtaři hojně navštěvovaná. Severní a východní část ostrova je na tom lépe. Stejně tak Hvar. Na severu ostrova je Vrboška posledním místem, kam zajede více lodí, východně od Jelsy již směřuje minimum. Na jižním pobřeží je situace lepší od Ščedra na východ. Na severní straně Pelješacu plují poslední objevitelé do Trpanje, východně od přístavu již začíná krajina, kde žijí lvi.
To jsou tedy dvě rozsáhlejší lokality, které zatím jachtaři i v největší sezóně navštěvují jen minimálně. Dvě lokality vhodné pro introverty.
3870
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.