Kam jet na Mljetu
Nejdále na jihovýchodě z velkých chorvatských ostrovů leží Mljet. Hornatý ostrov je málo osídlený, je zarostlý hustou vegetací až k mořské hladině a nabízí několik malebných míst pro jachtaře.
Odisejeva špilja
Zdroj Navionics
Odisejeva špilja
Která je nejhezčí chorvatská jeskyně? Asi Odisejeva špilja na Mljetu. I když, nebo možná právě proto, jí chybí strop, který se v minulosti propadl. Je to místo, které dříve sloužilo rybářům z Babina polje jako přístav. Tato jeskyně je opravdu bomba.
Špatně se hledá. Musíte plout velmi blízko pobřeží. Ve strmém břehu nehledejte vstup do jeskyně, který není vidět, ale malé a nenápadné kamenné kůlny. Ve skalnatém pobřeží se ztrácejí, proto buďte pozorní.
Tatinice
Zátoka na severu Mljetu. Hledáte-li nejkrásnější vodu, najdete ji právě tady. Zátoka je mělká, ideální na kotvení, s azurovou vodou. Řeklo by se, že to je parádní zašívárna. Má jen jednu drobnou vadu. Leží v místě, kde vane často bóra. Na Pelješacu mezi Žuljanou a Trstenikem vane bóra více, než jinde v okolí. Tato zátoka leží v pruhu, který bóra zasahuje. Proto je třeba být opatrný. Taky se stále ještě nacházíte v národním parku. |Pravidla zakazují zde kotvit. Jen pro doplnění...
Prožura
Krásná zátoka s několika domy, jedním krátkým molem, u kterého se může jedna jachta vyvázat bokem a Marijinou konobou, která má pro své hosty několik míst u mola a dále pár kotevních bójí. Restaurace je na šíji poloostrova, který odděluje dvě části zátoky. Velmi dobře se zde vaří. Oblíbenou peku je třeba objednat předem. V budoucnu už zátoka tak skvělá nebude. Má zde vyrůst benzínová pumpa...
Okuklje
Kdo poprvé připlouvá do Okuklje, nevěří, že by se pod vysokými břehy mohlo něco schovávat. Až na poslední chvíli se před vámi otevře dokonale krytá zátoka. Na jejích březích je to dnes samá hospoda. To krásnému místu trochu ubírá na atraktivitě. Ale stále stojí za to, strčit do zátoky alespoň nos.
Polače
Kdo má zájem o historii, měl by zamířit do Polače. Už se sice nachází v národním parku, kde vše se platí, ale trosky římského paláce za to stojí. Jde o třetí nejzachovalejší a největší římskou památku v Chorvatsku. Po Diokleciánově paláci ve Splitu a Aréně v Pule.
Také jezera v národním parku jsou parádní, jen tam nesmí být plno. Pokud chcete do parku, cena vstupného se láme na začátku června. Ceník vstupného najdete
zde.
Chystáte-li se na jih Chorvatska, může být pro vás vynikající inspirací naše přednáška, která je jachtařským průvodcem po zajímavých místech ve střední a jižní Dalmácii.
11871
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.