Jmenuje se Helene…
Do Mexického zálivu, respektive na západní pobřeží Floridy se žene Helene. Hurikán Helene. Vedle větru znamená pro nízké pobřežní oblasti hlavní nebezpečí vzestup hladiny moře, který může dosáhnout 4,5 – 6 metrů.
Helene se protáhla úžinou mezi Yucatanem a západním pobřežím Kuby a už v noci na zítřek zasáhne Floridu. Meteorologické modely avizují poryvy větru nad 110 uzlů. Hurikán samozřejmě doprovází i prudké srážky. V nejzasaženějších oblastech by mohlo během následujících 36 hodin napršet až 200 mm srážek.
Zdroj NOAA
Očekávaný vzestup hladiny moře.
Mimořádné nebezpečí představuje především vzestup hladiny moře, který je způsoben poklesem tlaku a větrem. Rozsáhlá oblast na severozápadě Floridy očekává storm surge, tedy vzestup hladiny způsobený bouří, v rozmezí 15 – 20 stop (4,5 – 6 metrů). To si lze jen stěží představit. Třeba v takovém Biogradu...
Informace o Helene najdete zde.
565
Související články
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.