Search
× Search
Jaká je teplota Jadranu v zimě
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Jaká je teplota Jadranu v zimě

Blíží se polovina února a moře v Chorvatsku nyní prochází svojí nejstudenější fází. Jaká vlastně je teplota Jadranu v zimě? Jak hluboko klesá rtuť teploměru? A jak jsou na tom současné teploty v porovnání s průměrem?

Leden a únor jsou nejchladnější měsíce v roce. Zatímco za prvními kopci mohou teploty klesnout hluboko pod nulu již v prosinci, teplota moře klesá velmi pomalu a na svá minima se dostává až v únoru.

Dubrovnik

Není žádným překvapením, že nejteplejší moře je v zimě v Dubrovniku. Průměrná teplota v únoru je 12,8°C. Je to výsledek za 30 let měření. V březnu již zase sluníčko odvádí svoji práci a teplota stoupá na 13,1°C, v dubnu je to 14,5°C. Nejteplejší je moře v srpnu, kdy se průměr šplhá na 23,3°C.

Rovinj

Na Istrii v Rovinji je situace mnohem příznivější pro soustředění chorvatských otužilců. Teplota v únoru klesá pod 10°C na 9,3°C. V březnu je to 9,9°C, v dubnu 12,3°C. Ještě v dubnu tak je moře u Istrie chladnější než v únoru u Dubrovniku. Lépe jsou na tom na severu v létě, v červenci 23,7°C a v srpnu dokonce 24,2°C.

Hvar a Split

Zajímavé je srovnání Hvaru a Splitu, které leží cca 20 mil od sebe. U Hvaru má moře v únoru 12,6°C, tedy skoro stejně jako v Dubrovniku, ve Splitu jen 11,5°C.

Jak je to nyní

Výše uvedené teploty jsou průměrné. Jak si Jadran vede letos? Hvar a Dubrovnik dnes hlásí 14°C a například Komiža na Visu dokonce 15°C. V Rovinji naměřili 11°C. Nejstudenější je moře na Krku, kde má 10°C. Split má dnes 14°C.

Současné teploty tak jsou výrazně vyšší, než je dlouhodobý průměr. Na pokles teploty na běžné hodnoty už máme jen pár dnů. Dnes v noci sice teplota ve Splitu atakovala nulu, ale již od úterka by se měly denní teploty šplhat na 14°C a to na velké ochlazení moře nevypadá. Letošní zimu jsme výrazně nad průměrem.

816
Na horu