Jaká je teplota Jadranu v zimě
Blíží se polovina února a moře v Chorvatsku nyní prochází svojí nejstudenější fází. Jaká vlastně je teplota Jadranu v zimě? Jak hluboko klesá rtuť teploměru? A jak jsou na tom současné teploty v porovnání s průměrem?
Leden a únor jsou nejchladnější měsíce v roce. Zatímco za prvními kopci mohou teploty klesnout hluboko pod nulu již v prosinci, teplota moře klesá velmi pomalu a na svá minima se dostává až v únoru.
Dubrovnik
Není žádným překvapením, že nejteplejší moře je v zimě v Dubrovniku. Průměrná teplota v únoru je 12,8°C. Je to výsledek za 30 let měření. V březnu již zase sluníčko odvádí svoji práci a teplota stoupá na 13,1°C, v dubnu je to 14,5°C. Nejteplejší je moře v srpnu, kdy se průměr šplhá na 23,3°C.
Rovinj
Na Istrii v Rovinji je situace mnohem příznivější pro soustředění chorvatských otužilců. Teplota v únoru klesá pod 10°C na 9,3°C. V březnu je to 9,9°C, v dubnu 12,3°C. Ještě v dubnu tak je moře u Istrie chladnější než v únoru u Dubrovniku. Lépe jsou na tom na severu v létě, v červenci 23,7°C a v srpnu dokonce 24,2°C.
Hvar a Split
Zajímavé je srovnání Hvaru a Splitu, které leží cca 20 mil od sebe. U Hvaru má moře v únoru 12,6°C, tedy skoro stejně jako v Dubrovniku, ve Splitu jen 11,5°C.
Jak je to nyní
Výše uvedené teploty jsou průměrné. Jak si Jadran vede letos? Hvar a Dubrovnik dnes hlásí 14°C a například Komiža na Visu dokonce 15°C. V Rovinji naměřili 11°C. Nejstudenější je moře na Krku, kde má 10°C. Split má dnes 14°C.
Současné teploty tak jsou výrazně vyšší, než je dlouhodobý průměr. Na pokles teploty na běžné hodnoty už máme jen pár dnů. Dnes v noci sice teplota ve Splitu atakovala nulu, ale již od úterka by se měly denní teploty šplhat na 14°C a to na velké ochlazení moře nevypadá. Letošní zimu jsme výrazně nad průměrem.
1065
Související články
Sibérie
Sibérie
Dnes v noci na Jadranu divočina. Jižní a jihozápadní vítr před studenou frontou bude na severu Jadranu sílit až k 55 uzlům. Vítr a nízký tlak způsobí vzestup hladiny moře. V některých přístavech dojde i na zaplavení nábřeží a přilehlých ulic.
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?