Search
× Search
Jaká bude největší Velikonočka
Daniel Vodička

Jaká bude největší Velikonočka

Příští neděli startuje jubilejní 20. ročník Velikonoční regaty. Na startu bude rekordní flotila 45 jachet. Jaká bude z hlediska počasí? Co čeká závodníky na jarním Jadranu? Bude sněžit?

Podmínky na začátku dubna mohou být jakékoli. Před pár dny padal sníh na Brači a na videu to připomínalo bouři v kanadské divočině.

My se nyní dostáváme s okamžikem startu na hranu předpovědních modelů. Tedy k předpovědím, které nejhsou příliš důvěryhodné. Přesto by je ale závodníci měli začít sledovat. Protože průbběžné sledování předpovědi před startem vám pomůže v orientaci v situaci a navíc vám ukjáže důvěryhodnost předpovědi.

Podle meteorologického modelu ECMWF (důvěryhodnější než GFS) se zdá, že by v polovině příštího týdne mělo foukat jugo, mezi středou a pátkem bude přecházet fronta    a v neděli má vát severozápadní vítr. Tedy zaďák na začátek první etapy.

Neradujte se ale předčasně. Západně od Itálie fouká v neděli od jihu a to by mohlo přijít i na Jadran.

Model GFS na neděli ukazuje něco zcela jiného než ECMWF. Západně od Itálie je střed níže a na Jadranu fouká jugo o rychlosti přes 30 uzlů.

Nyní babo raď. Evropský model je důvěryhodnější, Američané však jistě také mají důvod, proč jim to vyšlo takto.

Závěr z dnešního sledování předpovědi je, že situace bude značně dynamická a bude se zřejmě hodně měnit. Zatím tedy nevíme nic (buď 15 uzlů zaďák, nebo 35 uzlů do huby). Vyplatí se ji ale, sledovat pravidelně.

Vyhrát vybavení Helly Hansen

Do startu zbývá jen málo přes týden. To je také doba, po kterou můžete na vítěze závodu u nás vsadit. Vítěz naší soutěže vyhraje bundu Helly Hansen, pro další dva máme připravené tašky. Soutěž najdete zde.

 

 

5447
Na horu