Jaká bude největší Velikonočka
Příští neděli startuje jubilejní 20. ročník Velikonoční regaty. Na startu bude rekordní flotila 45 jachet. Jaká bude z hlediska počasí? Co čeká závodníky na jarním Jadranu? Bude sněžit?
Podmínky na začátku dubna mohou být jakékoli. Před pár dny padal sníh na Brači a na videu to připomínalo bouři v kanadské divočině.
My se nyní dostáváme s okamžikem startu na hranu předpovědních modelů. Tedy k předpovědím, které nejhsou příliš důvěryhodné. Přesto by je ale závodníci měli začít sledovat. Protože průbběžné sledování předpovědi před startem vám pomůže v orientaci v situaci a navíc vám ukjáže důvěryhodnost předpovědi.
Podle meteorologického modelu ECMWF (důvěryhodnější než GFS) se zdá, že by v polovině příštího týdne mělo foukat jugo, mezi středou a pátkem bude přecházet fronta a v neděli má vát severozápadní vítr. Tedy zaďák na začátek první etapy.
Neradujte se ale předčasně. Západně od Itálie fouká v neděli od jihu a to by mohlo přijít i na Jadran.
Model GFS na neděli ukazuje něco zcela jiného než ECMWF. Západně od Itálie je střed níže a na Jadranu fouká jugo o rychlosti přes 30 uzlů.
Nyní babo raď. Evropský model je důvěryhodnější, Američané však jistě také mají důvod, proč jim to vyšlo takto.
Závěr z dnešního sledování předpovědi je, že situace bude značně dynamická a bude se zřejmě hodně měnit. Zatím tedy nevíme nic (buď 15 uzlů zaďák, nebo 35 uzlů do huby). Vyplatí se ji ale, sledovat pravidelně.
Vyhrát vybavení Helly Hansen
Do startu zbývá jen málo přes týden. To je také doba, po kterou můžete na vítěze závodu u nás vsadit. Vítěz naší soutěže vyhraje bundu Helly Hansen, pro další dva máme připravené tašky. Soutěž najdete zde.
5447
Související články
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Podchlazení hrozí i v létě. Jak dlouho vydrží tonoucí ve vodě?
Pro osobu spadlou s paluby je největším nebezpečím podchlazení. Většinou se podceňuje. Málokdo se totiž běžně koupe třeba v desetistupňové vodě, a tak chybí obecné povědomí o tom, jak dlouho se v takové vodě dá vydržet. I v relativně teplé vodě jde o každou minutu. Naopak v arktických vodách či v zimním období, kdy má moře jen pár stupňů, tělo trosečníka neohrožuje ani tolik podchlazení jako šok z ledové vody, který jej může zabít.
Vědci v Arktidě studiem minulosti nahlíželi do budoucnosti
Vědci v Arktidě studiem minulosti nahlíželi do budoucnosti
Geologové z norské univerzity UiT strávili pět let studiem procesů, které probíhaly pod ledovým příkrovem Barentsova moře před zhruba 15 tisíci lety. Získané údaje pomohou lépe pochopit aktuální dění, které souvisí s oteplováním planety. Studie zjistila, že současná rychlost klimatických změn není bezprecedentní. Pokud je možné to považovat za dobrou zprávu, dobré zprávy tím končí.
K Severnímu a Baltskému moři za teplem
K Severnímu a Baltskému moři za teplem
Teplota povrchových vod Baltského a Severního moře byla během letošní zimy výrazně nad dlouhodobým průměrem. V prosinci, lednu a únoru byly naměřeny až o 1,5 stupně vyšší teploty, než odpovídá průměrným hodnotám za uplynulé čtvrtstoletí.