Search
× Search
Jak vypadá 86 uzlů větru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Jak vypadá 86 uzlů větru

Pod Velebitem včera foukalo. Chorvatští meteorologové varovali před 100 uzly větru. My byli svědky poryvů o rychlosti 86 uzlů, tedy 160 km/h.

Včerejší kurz přístavních manévrů jsme kvůli větru přerušili již před pátou odpolední a jeli jsme se podívat na pořádný vítr. Zajeli jsme na parkoviště u Paškiho mostu. Ještě než jsme vylezli z auta, zdálo se, že vítr auto převrhne. Stáli jsme přitom v úkrytu za betonovou zdí… Na místě již byl jeden slovinský vůz s dvojicí lovců větru. Na dotaz kolik fouká, překřičel jeden z nimrodů hlučný fukejř a ukázal nám na displeji 160 km/h.

Na hraně kanálu, který most překonává, bylo v poryvech těžké, se udržet na nohou. Slaná tříšť poletovala všude kolem, vše bylo zasolené. Největší nápory větru ale přišly na návětrné straně mostu. Vítr servával z hlavy kulicha a při pohybu bylo nutné se přidržovat zábradlí.

Byl to vítr, ze kterého jde strach. Lovci větru přitom očekávali, že s příchodem noci ještě zesílí. Mluvili o 200 km/h… Vzhledem k tomu, jak v noci vítr cvičil s loděmi v dobře kryté maríně Zadar, je to možné.

1676
Na horu