Jak vypadá 86 uzlů větru
Pod Velebitem včera foukalo. Chorvatští meteorologové varovali před 100 uzly větru. My byli svědky poryvů o rychlosti 86 uzlů, tedy 160 km/h.
Včerejší kurz přístavních manévrů jsme kvůli větru přerušili již před pátou odpolední a jeli jsme se podívat na pořádný vítr. Zajeli jsme na parkoviště u Paškiho mostu. Ještě než jsme vylezli z auta, zdálo se, že vítr auto převrhne. Stáli jsme přitom v úkrytu za betonovou zdí… Na místě již byl jeden slovinský vůz s dvojicí lovců větru. Na dotaz kolik fouká, překřičel jeden z nimrodů hlučný fukejř a ukázal nám na displeji 160 km/h.
Na hraně kanálu, který most překonává, bylo v poryvech těžké, se udržet na nohou. Slaná tříšť poletovala všude kolem, vše bylo zasolené. Největší nápory větru ale přišly na návětrné straně mostu. Vítr servával z hlavy kulicha a při pohybu bylo nutné se přidržovat zábradlí.
Byl to vítr, ze kterého jde strach. Lovci větru přitom očekávali, že s příchodem noci ještě zesílí. Mluvili o 200 km/h… Vzhledem k tomu, jak v noci vítr cvičil s loděmi v dobře kryté maríně Zadar, je to možné.
1988
Související články
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Barometr ukazuje věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval. Vítr sílí a stojíme kotva-břeh. Není to dobré místo. Uvidíme… Nechci skončit s rozmlácenou zádí o molo.
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.