Search
× Search
Jak se v Chorvatsku vyhnout davům 2
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Jak se v Chorvatsku vyhnout davům 2

Zprávy z Chorvatska slibují vynikající sezónu. Pro turistu to není dobrá zpráva. Znamená to, že bude bojovat o své místo na slunci, kamkoli přijede. Kdo nevyhledává těsný kontakt s ostatními, bude muset hledat alternativy, aby se davům vyhnul. O jedné možnosti jsme mluvili již v pátek. Nyní je tu druhá rada.

Podíváme-li se na mapu charterových základen na pobřeží Jadranu, uvidíme, že většina se nachází mezi Zadarem a Splitem. Severně od Zadaru zatím mnoho základen není. Do nedávna byla jedinou základnou v Kvarneru Punat na Krku. Přitom jde o oblast plnou ostrovů, členitou a zajímavou.

Naše druhá rada tedy zní, vydejte se na sever do Kvarneru. V oblasti mezi ostrovy Cres, Rab, Krk a pevninou je jachtařů mnohem méně. Méně jachtařů, to ale neznamená méně turistů. Oblast je turisty vyhledávána, ale nikoli jachtaři. Na kotvištích zde potkáváte většinou všudypřítomné domácí převozníky turistů a k tomu člunkaře na malých motorových člunech. Ti jsou jako včely, které se navečer vracejí do úlu.

Člunkaři využívají zázemí místních kempů. Z nich vyplouvají přes den do nedalekých zátok a navečer se zase vrací do kempů. Pokud tedy plujete přes den a navečer kotvíte v zátokách, je zde situace lepší než dále na jihu. Přes noc je v zátokách volno.

Výše uvedené se netýká hlavní cesty, která vede na linii Premuda, Ilovik, Mali Lošinj, Unije a dále směrem k Pule. Toto je hlavní trasa a té se jachtaři drží. Skvěle je to vidět na Premudě a Iloviku, kde je nespočitatelné množství bójí a všechny jsou v sezóně plné. Uhnete-li však dovnitř do Kvarneru, situace se změní a stanete se jedním z mála na velké jachtě.

K výše uvedenému kladu se však vztahuje také jeden zápor. Jachtařské restaurace, které jsou v střední Dalmácii v každé zátoce a jejichž kvalita v posledních letech nepřetržitě roste, jsou zde na úrovni o třídu nižší. Je to zřejmě dáno klientelou, na kterou jsou zvyklé. Cenové požadavky člunkařů z kempů jsou jiné než u těch, kteří přilétají do střední Dalmácie přes půl světa na katamaran.

Taková je alespoň moje zkušenost z této části Chorvatska. Neříkám tím, že zde nenajdete výtečné restaurace. Jen obecná kvalita restaurací, které je možné označit za jachtařské, je nižší.

2102
Na horu