Jak se v Chorvatsku vyhnout davům 2
Chorvatsko znovu slibuje vynikající sezónu. Pro turistu to není dobrá zpráva. Znamená to, že bude bojovat o své místo na slunci, kamkoli přijede. Kdo nevyhledává těsný kontakt s ostatními, bude muset hledat alternativy, aby se davům vyhnul. O jedné možnosti jsme mluvili již v pátek. Nyní je tu druhá rada.
Podíváme-li se na mapu charterových základen na pobřeží Jadranu, uvidíme, že většina se nachází mezi Zadarem a Splitem. Severně od Zadaru zatím mnoho základen není. Do nedávna byla jedinou základnou v Kvarneru Punat na Krku. Přitom jde o oblast plnou ostrovů, členitou a zajímavou.
Naše druhá rada tedy zní, vydejte se na sever do Kvarneru. V oblasti mezi ostrovy Cres, Rab, Krk a pevninou je jachtařů mnohem méně. Méně jachtařů, to ale neznamená méně turistů. Oblast je turisty vyhledávána, ale nikoli jachtaři. Na kotvištích zde potkáváte většinou všudypřítomné domácí převozníky turistů a k tomu člunkaře na malých motorových člunech. Ti jsou jako včely, které se navečer vracejí do úlu.
Člunkaři využívají zázemí místních kempů. Z nich vyplouvají přes den do nedalekých zátok a navečer se zase vrací do kempů. Pokud tedy plujete přes den a navečer kotvíte v zátokách, je zde situace lepší než dále na jihu. Přes noc je v zátokách volno.
Výše uvedené se netýká hlavní cesty, která vede na linii Premuda, Ilovik, Mali Lošinj, Unije a dále směrem k Pule. Toto je hlavní trasa a té se jachtaři drží. Skvěle je to vidět na Premudě a Iloviku, kde je nespočitatelné množství bójí a všechny jsou v sezóně plné. Uhnete-li však dovnitř do Kvarneru, situace se změní a stanete se jedním z mála na velké jachtě.
K výše uvedenému kladu se však vztahuje také jeden zápor. Jachtařské restaurace, které jsou v střední Dalmácii v každé zátoce a jejichž kvalita v posledních letech nepřetržitě roste, jsou zde na úrovni o třídu nižší. Je to zřejmě dáno klientelou, na kterou jsou zvyklé. Cenové požadavky člunkařů z kempů jsou jiné než u těch, kteří přilétají do střední Dalmácie přes půl světa na katamaran.
Taková je alespoň moje zkušenost z této části Chorvatska. Neříkám tím, že zde nenajdete výtečné restaurace. Jen obecná kvalita restaurací, které je možné označit za jachtařské, je nižší.
3027
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.