Jak ničí voda Benátky
V posledním týdnu byly přístavy na severu Jadranu několikrát zaplaveny vodou a to až na úroveň, která nemá obdoby. Týká se to i Benátek, které trpí pod mořskou hladinou. Proč k tomu dochází?
Jirka Doubek nám poslal grafy, které ukazují běžnou (tedy vypočtenou) úroveň přílivu ve srovnání se současnou výškou vody. Vidíte, že například v Benátkách je hladina o 30 až 100 cm vyšší, než bylo předpovězeno
Na vině je několik faktorů.
V první řadě je to nízký tlak vzduchu. Dejte si do kbelíku vodu a hladinu přetáhněte potravinářskou fólií. Nyní dlaní na hladinu zatlačte a hladina klesne (oblast vysokého tlaku vzduchu). Tam kde netlačíte, se hladina zvedne (nízký tlak vzduchu) To se dělo na severu Jadranu, když zde přecházela tlaková níže.
Vliv na zvýšení hladiny má i dlouhotrvající vítr stálého směru. Silné jugo na sever Jadranu nafouká vodu z jihu. Další důvod pro růst hladiny.
A do třetice to jsou silné deště, které rozvodní okolní řeky vtékající do již tak zvednuté benátské laguny.
Výsledkem je voda do pasu na náměstí Svatého Marka, turista v holínkách a menší tržby tu i tamhle.
3314
Související články
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Přinášíme ukázku navigačního příkladu na kapitánské zkoušky kategorie B. Tentokrát jsme pokročili na výpočet výšky hladiny v sekundárním přístavu, tedy v přístavu, kde musíme výšku vody a přesný čas přílivu počítat s pomocí diferencí.
Příliv a odliv během dne
Příliv a odliv během dne
V minulém článku jsme si vysvětlili základní princip fungování přílivů a proudů během měsíčního cyklu. Tedy doby, kdy Měsíc zvládne oběhnout Zemi a během své cesty nějak interaguje se Sluncem. Dnes si vysvětlíme, s čím se můžeme setkat během denní plavby. Posuneme se tak do kratších časových intervalů, které jsou více ovlivněny vzájemnou gravitační silou Země a Měsíce a vysvětlíme si princip denního přílivu a odlivu.
Co je skočný a hluchý příliv?
Co je skočný a hluchý příliv?
Pokud jste se někdy alespoň trochu zajímali o přílivy a proudy, určitě přišla řeč na typy přílivů. Pro zájemce o získání licence B jak pak nutností porozumět těmto principům, aby zkoušku úspěšně absolvovali. My si dnes vysvětlíme, co znamenají pojmy skočný a hluchý příliv (nadále budeme používat anglické termíny spring a neap, které jsou univerzálnější), a jak nás můžou během našich plaveb v přílivových vodách ovlivňovat.