Jak najít zátoku s bílým pískem a tyrkysovou vodou?
Vidíte fotku jachty vznášející se nad bělostným pískem v křišťálově čisté tyrkysové vodě. Nádherné místo, na kterém byste také chtěli být. Poradíme, jak takové místo najít.
S dnešními možnostmi a internetem na palubě je to velmi jednoduché.
Zapomeňte na námořní mapy a použijte satelitní mapy Google (Google Earth). Hledáte mělkou zátoku s pískem na dně. Na satelitním snímku hledáte to samé, jako ve skutečnosti. Žádný zázrak. Hledáte zátoky se světlým dnem. Světlé dno obvykle znamená písek a malou hloubku. Pokud je dno tmavé, jsou tam buď na dně řasy, nebo je hloubka příliš velká.
Písek obvykle najdete v ose zátoky, kde je zátoka nejhlubší. Nemusí jít o celistvou plochu písku, ale o světlé (písečné) fleky. Kromě toho, že takto najdete pěknou tyrkysovou vodu, tak poznáte i místa vhodná na kotvení. Čím světlejší je na satelitním snímku světlá voda v zátoce, tím je hloubka menší a písek čistější.
Je samozřejmé, že tato metoda, podobně jako vše, vyžaduje trochu praxe a cvičené oko. Navíc jsou místa, která neodhalíte, protože v době pořízení snímku tam nebylo moře klidné.
Aplikace Google Earth a satelitní snímky obecně, jsou velmi užitečnou pomůckou.
5972
Související články
Zkratky v navigaci
Zkratky v navigaci
Na navigačních přístrojích se setkáváme se zkratkami, které mnohým nic neřeknou. Přinášíme jejich přehled a překlad do češtiny.
Navigační příklad na B, tentokrát proudy
Navigační příklad na B, tentokrát proudy
Chystáte se na kapitánský kurz na licenci B? znovu je tu ukázka navigačního příkladu, tentokrát na plavbu v proudu. První části příkladu již jsme přinesli, teď tedy část poslední, a to je plavba v proudu.
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Přinášíme ukázku navigačního příkladu na kapitánské zkoušky kategorie B. Tentokrát jsme pokročili na výpočet výšky hladiny v sekundárním přístavu, tedy v přístavu, kde musíme výšku vody a přesný čas přílivu počítat s pomocí diferencí.