Search
× Search
Jak najít zátoku s bílým pískem a tyrkysovou vodou?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace, Kam jet

Jak najít zátoku s bílým pískem a tyrkysovou vodou?

Vidíte fotku jachty vznášející se nad bělostným pískem v křišťálově čisté tyrkysové vodě. Nádherné místo, na kterém byste také chtěli být. Poradíme, jak takové místo najít.

S dnešními možnostmi a internetem na palubě je to velmi jednoduché.

Zapomeňte na námořní mapy a použijte satelitní mapy Google (Google Earth). Hledáte mělkou zátoku s pískem na dně. Na satelitním snímku hledáte to samé, jako ve skutečnosti. Žádný zázrak. Hledáte zátoky se světlým dnem. Světlé dno obvykle znamená písek a malou hloubku. Pokud je dno tmavé, jsou tam buď na dně řasy, nebo je hloubka příliš velká.

Písek obvykle najdete v ose zátoky, kde je zátoka nejhlubší. Nemusí jít o celistvou plochu písku, ale o světlé (písečné) fleky. Kromě toho, že takto najdete pěknou tyrkysovou vodu, tak poznáte i místa vhodná na kotvení. Čím světlejší je na satelitním snímku světlá voda v zátoce, tím je hloubka menší a písek čistější.

Je samozřejmé, že tato metoda, podobně jako vše, vyžaduje trochu praxe a cvičené oko. Navíc jsou místa, která neodhalíte, protože v době pořízení snímku tam nebylo moře klidné.

Aplikace Google Earth a satelitní snímky obecně, jsou velmi užitečnou pomůckou.

5656
Na horu