Jak najít zátoku s bílým pískem a tyrkysovou vodou?
Vidíte fotku jachty vznášející se nad bělostným pískem v křišťálově čisté tyrkysové vodě. Nádherné místo, na kterém byste také chtěli být. Poradíme, jak takové místo najít.
S dnešními možnostmi a internetem na palubě je to velmi jednoduché.
Zapomeňte na námořní mapy a použijte satelitní mapy Google (Google Earth). Hledáte mělkou zátoku s pískem na dně. Na satelitním snímku hledáte to samé, jako ve skutečnosti. Žádný zázrak. Hledáte zátoky se světlým dnem. Světlé dno obvykle znamená písek a malou hloubku. Pokud je dno tmavé, jsou tam buď na dně řasy, nebo je hloubka příliš velká.
Písek obvykle najdete v ose zátoky, kde je zátoka nejhlubší. Nemusí jít o celistvou plochu písku, ale o světlé (písečné) fleky. Kromě toho, že takto najdete pěknou tyrkysovou vodu, tak poznáte i místa vhodná na kotvení. Čím světlejší je na satelitním snímku světlá voda v zátoce, tím je hloubka menší a písek čistější.
Je samozřejmé, že tato metoda, podobně jako vše, vyžaduje trochu praxe a cvičené oko. Navíc jsou místa, která neodhalíte, protože v době pořízení snímku tam nebylo moře klidné.
Aplikace Google Earth a satelitní snímky obecně, jsou velmi užitečnou pomůckou.
5839
Související články
Konec papírových map
Konec papírových map
Britský vydavatel papírových map příští rok s tiskem na papír končí. Zůstanou piloty a podobné navigační publikace, ale papírové mapy se již vydávat nebudou. Vše jen digitálně…
Pro plánování plavby stále papírová mapa
Pro plánování plavby stále papírová mapa
Během dvou desetiletí jsme se ocitli v digitálním světě. Platí to i o jachtingu. Navigujeme mapovým plotterem, nebo dokonce telefonem. Je však stále oblast, kde je papírová mapa téměř nezastupitelná. Jde o plánování plavby.
Když je dnes doba alternativních přístupů...
Když je dnes doba alternativních přístupů...
Pravdou je, že zde na Lodních novinách se poslední dobou razí jen jeden a nebojím se to říct, mainstreamový pohled na vedení lodi na moři. Sám jsem si na sobě v posledních letech všiml relativní kostnatění, používání stále stejných postupů a naučených pouček. Jsou mezi námi ale tací, kteří se nebojí alternativních pohledů na dějiny, na vědu, na svět jako takový. Tak proč nejít touto cestou i v jachtingu?