Hurikán Larry u Bermud
Nedaleko Bermud se pohybuje další hurikán této sezóny. Jmenuje se Larry a produkuje vlny o výšce až 15 metrů. Bermudy jen lízne a k severoamerické pevnině se přitulí u pobřeží Nového Skotska a Newfoundlandu.
Larry je nyní jihovýchodně od Bermud a souostroví tečuje dnes v noci. Rychlost větru v poryvech se bude u středu hurikánu pohybovat nad hranicí 100 uzlů. Bouře bude pokračovat v pohybu severním směrem a vítr zesílí až ke 130 uzlům nedaleko pobřeží Nového Skotska. Ke slábnutí dojde u břehů Newfoundlandu.
V současné chvíli u středu bouře dosahují vlny výšky 13 metrů. Během pátku to bude ještě o metr více a v noci na sobotu je možné očekávat vlnění o výšce až 15 metrů.
Uvádíme tzv. signifikantní výšku vln, tedy průměrnou výšku vln jedné třetiny nejvyšších vln. Jednotlivé vlny tak mohou být mnohem vyšší.
Zdroj Windy
2084
Související články
Dva hurikány na Atlantiku koncem týdne
Dva hurikány na Atlantiku koncem týdne
Hurikánová sezóna je v plném proudu. Atlantik severně od rovníku dosahuje teploty až 30°C, tropické bouře mají kde brát energii. Předpovědi na konec týdne avizují na Atlantiku dva silné hurikány.
Jmenuje se Helene…
Jmenuje se Helene…
Do Mexického zálivu, respektive na západní pobřeží Floridy se žene Helene. Hurikán Helene. Vedle větru znamená pro nízké pobřežní oblasti hlavní nebezpečí vzestup hladiny moře, který může dosáhnout 4,5 – 6 metrů.
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?