Fouká, nefouká. Co se děje?
Plujete v noci podél pobřeží jižní Itálie. Někde jižně od Crotone. Je bezvětří, jasno, hladina jako zrcadlo. Náhle se zvedne vítr. Jde z boku a velmi rychle zesílí na 20 uzlů. Letíte nocí pod plachtami. 10 minut, 20 minut, půl hodiny. Pak střih. Je tu zase bezvětří. Co se to děje?
Podíváte-li se na pobřeží, případně na mapu pobřeží, uvidíte u pobřeží hory. Zjistíte, že vítr fouká v místech, kde jsou na pobřeží údolí. V místech hřebenů je naopak bezvětří. A takto se to střídá celý zbytek noci. Chvíli letíte na plachty, abyste pak zastavili v bezvětří. Proč tomu tak je?
Na vině je vítr, kterému se říká katabatický. Vzduch v horách nad pobřežím se během jasné a bezvětrné noci ochladí a začne stékat po svazích dolů, do údolí a údolím na pobřeží a na moře. Pruhy větru jsou ostře vymezeny údolími, bezvětří pak horskými hřebeny.
Katabatický vítr se může vyskytovat tam, kde jsou u pobřeží hory. Koneckonců také chorvatská bóra je katabatickým větrem. Rychlost katabatického větru nemusí být velká, ale v extrémních situacích, jako je například Grónsko, Antarktida, nebo za určitých podmínek i Chorvatsko, může dosáhnout až 160 uzlů.
To ale není náš běžný dovolenkový případ.
620
Související články
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Proč je ve výši jasno a v níži zataženo?
Proč je ve výši jasno a v níži zataženo?
Proč jsou v tlakové níži těžká mačna a déšť, zatímco ve výši panuje pěkné slunné počasí?
Vítr dovnitř, nebo ven?
Vítr dovnitř, nebo ven?
Krásný den s oblohou plnou kumulů. Bude foukat dovnitř do oblaku, nebo ven z oblaku? Je to celkem rozdíl a předpověď počasí vám ho neřekne. A jak se vítr změní, když oblak zmohutní a začne z něj pršet?