Search
× Search
Explozivní Chorvatsko a špatná odbočka na Pelješacu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Explozivní Chorvatsko a špatná odbočka na Pelješacu

ACHTUNG MINEN! Taková cedulička by mohla být po víkendu instalovaná na pobřeží Jadranu. Myslím po tomto víkendu, kdy se likvidovaly rovnou dvě výbušniny v moři nalezené. A nakonec přijde jedno špatné odbočení. S následky. Alkohol v krvi, špatné odbočení a tragická nehoda v přístavišti Prapratno.

Mina v Rijece

V Rijece likvidovali minu. Nalezli ji v bahně rijeckého přístavu. Byla veliká, stará a nebezpečná. Kvůli likvidaci výbušné koule s tykadly bylo uzavřeno centrum města, nádraží vlakové i autobusové, přístav, 15 ulic v centru města. Vystěhování byli všichni bez výjimky, ulice prázdné jak za světové války. Potápěči se specializací na likvidaci věcí výbuchem hrozících se potili pod hladinou. Stačil jediný pohyb, aby byli žabí muži explozí vymrštěni do žabího nebe.

Protože se odborníci na výbušniny nedopustili chyby, kterou je možné udělat jen jednou za život, vše dobře dopadlo a obyvatelé rijeckých ulic se mohli vrátit do svých nezdemolovaných domovů.

Torpédo ve Splitu

Rybář Marin Ivić o víkendu plundroval mořské dno se svojí lodí Grmalj nedaleko Splitu. Z hloubky 57 metrů vytáhl síť s rybami, plastovým odpadem a kusem železa. Nejprve myslel na starý kanón z doby, kdy vojenské lodě k pohybu využívaly vítr. Rychle se ale ukázalo, že tomu tak není. Jednalo se o hlavici torpéda z doby občanské války s 300 kilogramy trhaviny uvnitř.

Marin bere věci takové, jaké jsou. Z nálezu nedělal drama, vysypal ze sítě explozivní úlovek na palubu a vydal se k městu, které ještě spalo pokojným spánkem.

Zatímco pobřežní Chorvat z na severu ležící Rijeky je již nakažen západní opatrností a při nálezu miny evakuuje město, Dalmatinec nebere věci tak upjatě. Na Grmalj čekala na molu ve Splitu cigarety kouřící hlídka s pyrotechnikem. Při vyvazování rybářské lodě k molu se třaskavý náklad kutálel po palubě. Odpočívající obyvatelstvo nikdo nerušil a nikam nestěhoval. Trajekty se chystaly na plavbu na ostrovy a vlak ze Záhřebu přijížděl na nádraží. Split spal pokojným zimním spánkem.

Odvážný pyrotechnik skočil na palubu, nedopalek cigarety bacil do moře a šroubovákem se začal hrabat ve vnitřnostech výtahu do nebe.

Likvidace hlavice torpéda netrvala ani hodinu. Rozbuška letěla přes palubu a pyrotechnik byl hotový. Split spal a obyvatelstvo se až u ranní kávy dozvědělo, že proběhlá noc mohla být nocí poslední.

Démon alkohol

Včera v přístavu Prapratno na Pelješacu skočilo auto do moře. Bylo 2235. Z auta vyplaval řidič a jeho dva spolujezdci. Pětačtyřicetiletá žena ve voze zůstala a byla vyproštěna až za 3 hodiny potápěči.

Vůdce vozu vyšetřovatelům vypověděl, že odbočil z hlavní cesty v dobré víře. V dobré víře, že odbočuje na cestu k Pelješackému mostu. Místo mostu končila silnice přístavištěm. Ve kterém chyběl trajekt.

Ukázalo se, že řidič vozu měl v krvi 0,81 promile alkoholu. Po tomto zjištění byl ihned odeslán do šatlavy.

K podobnému vyvrcholení může dojít i v případě námořní nehody. Proto doporučuji skipperům během plavby nepožívat alkoholické nápoje. Neboť kdo před nehodou požil…

 

1173
Na horu