Explodující Ciarán
Explozivní cyklogeneze, nebo také bombogeneze. Až takové expresivní výrazy patří k bouři Ciarán, která dnes v noci zasáhne severozápad Francie a Velkou Británii. Za posledních 24 hodin se níže prohloubila o více než 30 hPa.
O rychlém pohybu extrémní tlakové níže je jasno již několik dnů. Vznikla u břehů Spojených států na rozhraní teplé a vlhké vzduchové masy nad oceánem a studeným arktickým vzduchem nad USA a Kanadou. Pak se vydala na cestu přes Atlantik. Poháněl ji mohutný jet stream o rychlosti téměř 300 km/h. Toto tryskové proudění mimo jiné zkrátilo lety přes Atlantik ze západu na východ i o více než hodinu. Jen to trochu házelo…
Pro tvorbu cyklóny bylo důležité nadprůměrně teplé moře, ze kterého čerpá energii a vlhkost. Pokles tlaku vzduchu v centru níže na hraně 30 hPa za 24 hodin je mimořádně intenzivní. Takový pokles s přehledem splňuje kritéria tzv. explozivní cyklogeneze. To je explozivní vývoj tlakové níže, který je v USA také nazýván bombogeneze. Během dnešní noci a zítřka by měl tlak v centru níže spadnout až na 950 hPa.
Podíváme-li se na Wndy, předpovědní model ECMWF slibuje na Atlantiku západně od Bretaně vítr o rychlosti až 100 uzlů. Model ICON-EU s rozlišením 7 km pak dokonce 110 uzlů. To nejhorší by mělo zasáhnout severozápad Bretaně v okolí Brestu, ostrovy Ouessant, Molen a nevysoký ostrov Ile de Sein. Spolu s vysokým přílivem může být situace na ostrove Sein kritická.
Škody je ale možné očekávat na celém severozápadě Bretaně, i na ostrovech Channel Islands. Francouzští meteorologové již vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Jihozápad Velké Británie je na tom lépe, nejsilnější vítr bude jižně od středu níže a střed bude přecházet přes britské pobřeží. Potíže by však zde měly přinést prudké srážky, meteorologové varují až před 100 mm. V již tak vlhkých oblastech hrozí záplavy.
Tlaková níže by se měla začít vyplňovat nad Severním mořem.
A ještě výška vln… Západně od Bretaně by se měla pohybovat kolem 13 metrů.
1049
Související články
Kalamita
Kalamita
Představte si, že denně dojíždíte do práce trajektem. Zafouká jugo, nejede trajekt, zafouká bóra, nejede trajekt. Každý vítr je vlastně kalamita. V zimě se pak z denní cesty do zaměstnání stává jen občasné povyražení z ostrovní nudy.
Ve Středomoří je škaredě
Ve Středomoří je škaredě
Tlaková níže se středem nad Tyrhénským mořem, silný mistrál v západním Středomoří, severovýchod v Ligurském moři, jih v Jónském, jugo na jihu Jadranu a silná bóra na zbytku Jaderského moře.
Moře zaplavilo chorvatské přístavy
Moře zaplavilo chorvatské přístavy
Bouřlivé počasí řádí nejen na severu Evropy. Také na Jadranu je dnes veselo. Bouřlivé jugo zvedlo hladinu moře a zaplavilo města a přístavy.