Search
× Search
Dynamické počasí pro dnešek a zítřek
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Dynamické počasí pro dnešek a zítřek

Počasí na Jadranu je… Takové dynamické. Včerejšek začal sluníčkem a bezvětřím, aby nakonec přišlo jugo s frontou. Dnes meteorologové varují před 30 – 40 uzly od severozápadu, tramontanou a bórou 30 – 60 uzlů, místy až do 80.

Upozorenje

Još u početku mjestimični udari NE, na južnom i dijelu srednjeg Jadrana NW vjetra, 35-45 čvorova. Navečer i u noći udari NE i N vjetra 35-60, na sjevernom i srednjem Jadranu mjestimice do 80 čvorova. More ponegdje 5, uglavnom na otvorenom srednjeg i južnog Jadrana. Mjestimice nevere.

Náš první letošní kurz probíhá stále. I když fouká a meteorologové varují. Včera v noci přecházela fronta, kterou vyvrcholilo rychlé jugo. Trochu deště, přechod fronty a skok větru nejprve na jihozápad a následně na severozapadnjak.

Dnes od rána foukal severozapadnjak, rychlost u pobřeží kolem 25 uzlů. Na moři měl mít vítr bohatě přes 30. Navečer má přejít ještě zbytek jedné fronty a vítr na ní skočí na silnou tramontanu, která vydrží do rána, kdy se znovu stočí na severozapadnjak. Rychlost větru by se měla pohybovat kolem 25 uzlů u pobřeží,  35 uzlů někde u Visu až po 40 uzlů na otevřeném moři. Nad ránem vítr zeslábne, aby do večera vyrostl zase na 30 uzlů.

Prostě takové dynamické počasí. Naše kapitánské kurzy probíhají na 44 stop dlouhých jachtách, které dnes letěly na zadobok až 9,5 uzlu. Uvidíme, jaké to bude zítra na větších vlnách dále od pobřeží. V plánu máme si vítr patřičně užít. 

519
Na horu