Dramatické ochlazení vody na Jadranu
Teplota vody na Jadranu klesla ze dne na den i o více než 5°C. Na vině je bóra, která zasáhla především oblast Kvarneru a severní Dalmácie.
Teplé jaro bez bóry způsobilo extrémní teploty povrchové vody na Jadranu. Teploty vzduchu nad 25°C panovaly již od dubna a zcela absentovala silná bóra, která je pro jaro běžná a zajišťuje promíchávání teplé vody z hladiny se studenými vodami mořských hlubin.
Proto se teploty povrchových vod již na konci května pohybovaly až k 26°C. To bylo i o více než 3°C nad dlouhodobým průměrem.
V tomto týdnu však konečně přišla bóra. Souvisela s frontou, která ochladila i počasí u nás. Především pod Velebitem se do toho vítr opřel a dosahoval až 50 uzlů. Výsledek vidíte nejzřetelněji na obrázku, který ukazuje rozdíly aktuální teploty od průměrné teploty moře v tomto období. Pro srovnání zveřejňujeme i další dvojici snímků. Na levém jsou teploty moře na konci května a na pravém rozdíly aktuálních teplot od průměrných na konci minulého měsíce.
Zde najdete aktuální teploty moře, které jsou až o 5°C nižší, než v minulém týdnu.
6997
Související články
Sibérie
Sibérie
Dnes v noci na Jadranu divočina. Jižní a jihozápadní vítr před studenou frontou bude na severu Jadranu sílit až k 55 uzlům. Vítr a nízký tlak způsobí vzestup hladiny moře. V některých přístavech dojde i na zaplavení nábřeží a přilehlých ulic.
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.