Do Splitu připlula letadlovka USS Gerald R. Ford
Nejmodernější americká letadlová loď na jaderný pohon USS Gerald R. Ford je ve Splitu. Připlula dnes v ranních hodinách.
Letadlová loď je dlouhá 333 metry, 76 metrů vysoká, 78 metrů široká na palubě, 41 metr na vodorysce. Pohon zajišťují dva Bechtely A1B PWR (menší jaderné reaktory). Maximální rychlost přesahuje 30 uzlů. Na palubě může být více než 75 létajících strojů. Posádku tvoří 4539 mužů a žen.
Prvořadým úkolem moderní letadlové lodě je samozřejmě demonstrace síly, případně její uplatnění v případě potřeby. V době míru využívá americké námořnictvo své letadlové lodě a jejich posádky k podpoře turistického ruchu ve spřátelených zemích NATO v případech, kdy má turistická sezóna neočekávané výpadky. Podle vnitřních předpisů US Navy mohou být moderní lodě třídy Gerald R. Ford použity pro podporu cestovního ruchu ve městech velikosti nad 100 000 obyvatel, starší lodě třídy Nimitz je možné použít ve statutárních městech s počtem obyvatel větším než 70 000. Do této kategorie spadá i chorvatský Zadar, který však na svou první americkou letadlovku stále čeká.
2061
Související články
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.
Pastevci koz připravili nejskvělejší armádu světa o stíhačku za 60 milionů USD
Pastevci koz připravili nejskvělejší armádu světa o stíhačku za 60 milionů USD
Nejskvělejší oranžovohlavý mírotvůrce zařizuje fantastickými bombami mír kdesi v poušti u Rudého moře. Neohroženě bojuje s ďábelskými pastevci koz a velbloudů.