Do Splitu připlula letadlovka USS Gerald R. Ford
Nejmodernější americká letadlová loď na jaderný pohon USS Gerald R. Ford je ve Splitu. Připlula dnes v ranních hodinách.
Letadlová loď je dlouhá 333 metry, 76 metrů vysoká, 78 metrů široká na palubě, 41 metr na vodorysce. Pohon zajišťují dva Bechtely A1B PWR (menší jaderné reaktory). Maximální rychlost přesahuje 30 uzlů. Na palubě může být více než 75 létajících strojů. Posádku tvoří 4539 mužů a žen.
Prvořadým úkolem moderní letadlové lodě je samozřejmě demonstrace síly, případně její uplatnění v případě potřeby. V době míru využívá americké námořnictvo své letadlové lodě a jejich posádky k podpoře turistického ruchu ve spřátelených zemích NATO v případech, kdy má turistická sezóna neočekávané výpadky. Podle vnitřních předpisů US Navy mohou být moderní lodě třídy Gerald R. Ford použity pro podporu cestovního ruchu ve městech velikosti nad 100 000 obyvatel, starší lodě třídy Nimitz je možné použít ve statutárních městech s počtem obyvatel větším než 70 000. Do této kategorie spadá i chorvatský Zadar, který však na svou první americkou letadlovku stále čeká.
1819
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.