Search
× Search
Dnes bylo možné v Chorvatsku ztroskotat
Daniel Vodička

Dnes bylo možné v Chorvatsku ztroskotat

Proč by mělo být možné ztroskotávat v Chorvatsku zrovna dnes? Ne před týdnem, nebo před měsícem? Právě dnes v noci byly podmínky takové, že jste mohli nasednout i tam, kde jste vždy propluli. Dnes námořní mapy lhaly.

Tedy lhaly, může to tak vypadat. Na vině bylo počasí, respektive mohutná tlaková výše, ve které tlak vzduchu atakoval 1050 hPa.

Proč by měl mít tlak vzduchu souvislost se ztroskotáním? Víte, že tlak vzduchu má vliv na výšku mořské hladiny? Představte si, že přikryjete hladinu bazénu igelitovou fólií a v jednom místě na ni zatlačíte. Hladina v tom místě klesne. A jinde stoupne. Přesně tak působí na mořskou hladinu tlak vzduchu. Vysoký tlak způsobuje pokles hladiny a nízký tlak její vzestup.

Změna tlaku o 10 hPa způsobuje změnu výšky hladiny o 10 cm. Normální tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře je 1013,2 hPa. Noční hodnoty tedy byly i o více než 30 hPa vyšší. Hladina moře tak mohla poklesnout oproti běžným hodnotám až o 30 cm. To už může být v některým místech o tom, jestli proplujete, nebo nasednete. Například na vjezdu do Murteru v úžině vedle ostrova Žminjak.

Noční hodnoty tlaku byly pro mnohá místa v Chorvatsku rekordní. V celosvětovém měřítku to také nejsou podmínky běžné, ale do rekordu mají daleko. Rekord drží, jak jinak, Rusko. 31. prosince 1968 tam barometr naměřil 1083,8 hPa. Podle nepotvrzených zpráv zmrzlý vzduch dokonce rozdrtil několik na západě a v Japonsku vyrobených barometrů. Rekord se podařilo změřit díky barometru vyrobenému v CCCP. Přenosný dvoumužný přístroj vážil 76,3 kg.

4721
Na horu