Další možnost kvalifikace na olympiádu nevyšla
O víkendu skončilo v Japonsku mistrovství světa třídy Laser. Na startu bylo 156 jachtařů z 57 zemí včetně dvou našich zástupců. Šampionát byl zároveň kvalifikačním závodem na olympijské hry do Tokia 2020. Prvních 15 míst bylo přiděleno vloni na MS v Aarhusu a jedno na nedávných Asijských hrách. Zde v Japonsku si účast vybojovalo pět dalších zemí. Bohužel Česká republika mezi nimi není.
Závodilo se ve třech skupinách po 52 lodích. Už úvodní den se účastníkovi dvou předchozích olympiád Viktoru Teplému nevydařil. V první rozjížďce dojel ve žluté skupině na 28. místě a ve druhé byl poté, co projel cílem na osmém místě, diskvalifikován na černou vlajku za předčasný start. To ho psychicky rozhodilo a ani zbylé dva kvalifikační dny nezajel podle svých představ a nedostal se o do zlaté skupiny, kde se bojovalo o místa na olympiádu.
Kvalifikace visela hodně vysoko – poslední kvalifikovanou zemí byla Guatemala, jejíž závodník skončil na 22. místě. Závod vyhrál Australan Tom Burton před svým krajanem Matthewem Wearnem a Novozélanďanem Georgem Gautreym. Zajímavé je, že osm závodníků z první desítky bylo ze zemí Commonwealthu (tři Britové, tři Novozélanďané, dva Australané, dále jeden Němec a jeden Francouz).
Viktor Teplý si spravil chuť až poslední závodní den, kdy zajel ve stříbrné skupině jedno druhé místo a posunul se tak na 64. příčku celkově. Druhý český zástupce Jakub Halouzka se nedostal ani do stříbrné skupiny a skončil na 126. místě.
A jaké má český jachting ještě šance, aby se mohl prezentovat v Tokiu?
Vloni na MS v Aarhusu, což byla první možnost kvalifikace, se nekvalifikoval nikdo.
Letos měla třída Finn druhou kvalifikaci na ME v květnu. Ondřeji Teplému těsně kvalifikace unikla. Má stejně jako jeho bratr Viktor, případně další čeští laseristé, ještě jeden teoretický pokus – v březnu 2020 na světovém poháru v Janově – pro Evropu zbývá pro třídu Finn jedno místo, pro třídu Laser dvě. Bojovat o ně bude asi 20 zemí.
Pro třídu Laser Radial je druhou kvalifikací mistrovství světa, které začíná v Japonsku již 17. července. Jedinou naší zástupkyní bude Martina Bezděková. Třída 49erFX, neboli ženský skif, bude mít druhou kvalifikaci v prosinci na Novém Zélandu. Na startu budou dvě české posádky Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová a sestry Veronika a Kateřina Živné. Windsurfing je v Tokiu zastoupen třídou RS:X a závodí na ní muži a ženy. Druhá kvalifikace bude 22.–28. září na Gardě. ČR budou reprezentovat Karel Lavický, účastník dvou olympiád, Kateřina Švíková a Jana Slívová.
Všichni čeští jachtaři mají šanci kvalifikovat ČR na olympiádu, když zajedou své maximum. Zatím tedy do Tokia žádný český jachtař kvalifikovaný není, ale při pořádné dávce štěstí se to může podařit ještě v šesti kategoriích.
Výsledky:
1. Tom Burton AUS
2. Matthew Wearn AUS
3. George Gautrey NZL
4. Sam Meech NZL
5. Nick Thompson GBR
6. Jean-Baptiste Bernaz FRA
7. Elliot Hanson GBR
8. Lorenzo Chiavarini GBR
9. Philip Buhl GER
10. Thomas Saunders NZL
…..
64. Viktor Teplý CZE
126. Jakub Halouzka CZE
Kompletní výsledky – https://2019worlds.laserjapan.org/standard/results/
2698
Související články
Finnař Ondřej Teplý Jachtařem roku 2018
Finnař Ondřej Teplý Jachtařem roku 2018
Zcela zaslouženě se vítězem ankety Jachtař roku 2018 stal juniorský mistr světa Ondřej Teplý (24) z Jachtklubu Brno, který závodí v olympijské třídě Finn. Je naší největší nadějí na kvalifikaci na olympiádu v Tokiu 2020. Bohužel ve třídě, která s největší pravděpodobností v roce 2024 už v olympijském programu nebude.
Třída Finn vypadla z olympiády
Třída Finn vypadla z olympiády
Na výroční konferenci mezinárodní jachtařské federace World Sailing v Sarasotě v USA byla vyřazena z pařížské olympiády 2024 třída Finn.
Milan Hájek Jachtařem roku
Milan Hájek Jachtařem roku
Jachtařem roku 2017 se stal zkušený závodník Milan Hájek a zároveň ovládl i kategorii Muži. Těsně před padesátými narozeninami, které oslaví 21. ledna, konečně dosáhl na tuto individuální prestižní trofej a dokázal, že úspěšným jachtařem můžete být v každém věku.