Co způsobilo jarní mráz
Včera se přes nás převalila studená fronta a sněhová vánice zasypala nejen hory, ale i místa ležící v nevýznamných nadmořských výškách. Za zády vánice přišel ničivý mráz (pro meruňky). Co zavinilo útok zimy na střední Evropu?
Podívejte se na titulní obrázek ze serveru Windy. Ukazuje rozložení atmosférického tlaku. Hluboká tlaková níže nad Skandinávií a mohutná tlaková výše nad Grónskem. Z tlakové níže vybíhala studená fronta (včerejší vánice) a za ní se otevřela cesta pro vpád arktického vzduchu do střední Evropy.
Mrazy ve střední Evropě obvykle způsobují vpády ledového chladu ze severovýchodu z obávaného Ruska, tentokrát ale přišla zima přímo od severu (to ale neznamená, že bychom si měli přestat dávat pozor na severovýchodní ataky).
Mezi dvojicí zmíněných tlakových útvarů vznikl tlakový gradient skoro 100 hPa. Proto nám tu včera tak svižně zafoukalo. Ledový chlad se zítra rozšíří až k pobřeží Jadranu, ve vnitrozemí bude mrznout, na pobřeží se budou teploty blížit k nule.
Na dalších obrázcích z Windy jsou vidět teploty vzduchu ve výšce 1500 m, kde je vpád arktického vzduchu jasně patrný. Dnes do střední Evropy a zítra až k Jadranu.
Titulní obrázek: Windy.com
2326
Související články
Co znamená rychlá změna směru větru
Co znamená rychlá změna směru větru
Pojďme se podívat na několik printscreenů z Windy a z chorvatského Aladinu. Ukazují situaci dnes v noci. Jde nám o změnu směru větru z jihovýchodu na severozápad. Co to pro nás znamená?
Co dokáže severní Atlantik
Co dokáže severní Atlantik
Hluboká tlaková níže u Islandu stále zlobí. Včera vítr 135 uzlů a tlak 927 hPa, dnes stále vítr ke 100 uzlů a vlny výšky 16 metrů. Při teplotě -4°C se jedná o nesportovní podmínky.
Blíží se bouře! Jak uniknout nejhoršímu?
Blíží se bouře! Jak uniknout nejhoršímu?
Plujete na moři, nemáte kam se schovat a blíží se bouře. Chcete se vyhnout nejhoršímu, ale jak na to? Jak se rozhodnout, abychom nevlétli bouři přímo do chřtánu?