Search
× Search
Co způsobilo jarní mráz
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Co způsobilo jarní mráz

Včera se přes nás převalila studená fronta a sněhová vánice zasypala nejen hory, ale i místa ležící v nevýznamných nadmořských výškách. Za zády vánice přišel ničivý mráz (pro meruňky). Co zavinilo útok zimy na střední Evropu?

Podívejte se na titulní obrázek ze serveru Windy. Ukazuje rozložení atmosférického tlaku. Hluboká tlaková níže nad Skandinávií a mohutná tlaková výše nad Grónskem. Z tlakové níže vybíhala studená fronta (včerejší vánice) a za ní se otevřela cesta pro vpád arktického vzduchu do střední Evropy.

Mrazy ve střední Evropě obvykle způsobují vpády ledového chladu ze severovýchodu z obávaného Ruska, tentokrát ale přišla zima přímo od severu (to ale neznamená, že bychom si měli přestat dávat pozor na severovýchodní ataky).

Mezi dvojicí zmíněných tlakových útvarů vznikl tlakový gradient skoro 100 hPa. Proto nám tu včera tak svižně zafoukalo. Ledový chlad se zítra rozšíří až k pobřeží Jadranu, ve vnitrozemí bude mrznout, na pobřeží se budou teploty blížit k nule.

Na dalších obrázcích z Windy jsou vidět teploty vzduchu ve výšce 1500 m, kde je vpád arktického vzduchu jasně patrný. Dnes do střední Evropy a zítra až k Jadranu.

Titulní obrázek: Windy.com

2326
Na horu