Co vše se do moře vejde
Japonsko bude vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy do Pacifiku, Rusko právě zlikvidovalo vesmírnou nákladní loď potopením do stejného oceánu. Brazílie se zbavila staré letadlové lodi, která byla tak plná nebezpečných látek, že ji nechtěli ani v Turecku. Byla potopena v Atlantiku. Co vše se do světového oceánu ještě vejde?
Stačí si představit, že bychom za humny měli šroťák. Velkou hromadu nepotřebností. Věcí, které jsou už bez užitku. Hromady železa, staré zbraně, karcinogenní azbest, sudy s nebezpečnými chemikáliemi, tu a tam nějakou součást jaderné elektrárny. Do toho staré plasty, vidličky a kelímky, plastové talíře, staré pleny, rybářské sítě. V tom všem by se přehrabávala zvěř, občas by se některý jedinec zamotal, zachytil a pomalu umíral.
Vedle by si hrály děti. Slepice by přehrabovaly odpadky a snášely vajíčka, krávy by okusovaly trávu zavlažovanou tekutinou unikající ze zrezivělých barelů s neznámým obsahem. A my bychom je dojili a mléko pili. A žili si v blahobytu, neb bychom měli plná bříška. Plná kdovíčeho…
Tak takhle nějak se chováme k oceánu. Ještě pořád z něj děláme smetiště a likvidujeme v něm naše produkty, které jinak zlikvidovat neumíme. A pak se v něm koupáme, z písku si děti staví hrady, ryby a raky sníme. Zavíráme oči před neodvratným osudem. Řežeme si větev, na které sedíme. Je dost tlustá, proto nás stále unese. My ale nevíme, kdy konečně praskne. Ale jednou… A už to nemusí dlouho trvat.
Co s tím? Počkat, až to někdo vyřeší? Nebo začít od sebe a snažit omezit svůj vlastní dopad na přírodu? Na vše, co nás obklopuje.
To však znamená určitou ztrátu pohodlí.
Mnohem jednodušší je křičet. Že my nejsme ti největší znečišťovatelé! Že zákazem brček moře nezachráníme!
Myslím, že se tomu říká alibismus.
Každý může začít od sebe.
540
Související články
Zkásnout ropáky. Oxfam navrhuje zdanění superjachet a soukromých tryskáčů
Zkásnout ropáky. Oxfam navrhuje zdanění superjachet a soukromých tryskáčů
Britská charitativní organizace Oxfam si v tažení za snižováním emisí skleníkových plynů vyhlédla nový cíl - velmi bohaté lidi, kteří své bohatství rozpouštějí mimo jiné v hektolitrech fosilního paliva. Charitativní organizace tvrdí, že jen za loňský rok by zdanění superjachet a soukromých letadel přineslo britské státní pokladně dvě miliardy liber (60,3 miliardy korun).
Umývání jachet v maríně a metráky saponátu v moři
Umývání jachet v maríně a metráky saponátu v moři
Kolik hektolitrů saponátu skončí každou sobotu v moři v maríně Sukošan/Biograd/Seget/Split… Dovolená na jachtě je taková čistá dovolená. Neškodná na první pohled. Má ale i své stinné stránky.
Klaus by jen nesouhlasně pozdvihl obočí…
Klaus by jen nesouhlasně pozdvihl obočí…
I lodní doprava se snaží snižovat emise. Obviňovaná ze znečišťování ovzduší investuje do ekologických technologií. Utrácí stovky milionů navzdory Václavům Klausům, kteří nikdy neviděli výrazné tání ledu (samozřejmě kromě filmů Ala Gora).