Co vše se do moře vejde
Japonsko bude vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy do Pacifiku, Rusko právě zlikvidovalo vesmírnou nákladní loď potopením do stejného oceánu. Brazílie se zbavila staré letadlové lodi, která byla tak plná nebezpečných látek, že ji nechtěli ani v Turecku. Byla potopena v Atlantiku. Co vše se do světového oceánu ještě vejde?
Stačí si představit, že bychom za humny měli šroťák. Velkou hromadu nepotřebností. Věcí, které jsou už bez užitku. Hromady železa, staré zbraně, karcinogenní azbest, sudy s nebezpečnými chemikáliemi, tu a tam nějakou součást jaderné elektrárny. Do toho staré plasty, vidličky a kelímky, plastové talíře, staré pleny, rybářské sítě. V tom všem by se přehrabávala zvěř, občas by se některý jedinec zamotal, zachytil a pomalu umíral.
Vedle by si hrály děti. Slepice by přehrabovaly odpadky a snášely vajíčka, krávy by okusovaly trávu zavlažovanou tekutinou unikající ze zrezivělých barelů s neznámým obsahem. A my bychom je dojili a mléko pili. A žili si v blahobytu, neb bychom měli plná bříška. Plná kdovíčeho…
Tak takhle nějak se chováme k oceánu. Ještě pořád z něj děláme smetiště a likvidujeme v něm naše produkty, které jinak zlikvidovat neumíme. A pak se v něm koupáme, z písku si děti staví hrady, ryby a raky sníme. Zavíráme oči před neodvratným osudem. Řežeme si větev, na které sedíme. Je dost tlustá, proto nás stále unese. My ale nevíme, kdy konečně praskne. Ale jednou… A už to nemusí dlouho trvat.
Co s tím? Počkat, až to někdo vyřeší? Nebo začít od sebe a snažit omezit svůj vlastní dopad na přírodu? Na vše, co nás obklopuje.
To však znamená určitou ztrátu pohodlí.
Mnohem jednodušší je křičet. Že my nejsme ti největší znečišťovatelé! Že zákazem brček moře nezachráníme!
Myslím, že se tomu říká alibismus.
Každý může začít od sebe.
342
Související články
Vědci v Arktidě studiem minulosti nahlíželi do budoucnosti
Vědci v Arktidě studiem minulosti nahlíželi do budoucnosti
Geologové z norské univerzity UiT strávili pět let studiem procesů, které probíhaly pod ledovým příkrovem Barentsova moře před zhruba 15 tisíci lety. Získané údaje pomohou lépe pochopit aktuální dění, které souvisí s oteplováním planety. Studie zjistila, že současná rychlost klimatických změn není bezprecedentní. Pokud je možné to považovat za dobrou zprávu, dobré zprávy tím končí.
Největší vědecký projekt v dějinách sportu
Největší vědecký projekt v dějinách sportu
Probíhající jachtařský závod kolem světa The Ocean Race přinese i jiné než jen sportovní výsledky. Doprovází jej rozsáhlý vědecký program, jehož se účastní samotné posádky. Jde o unikátní sběr environmentálních dat, který ve světě sportu nemá obdoby.
Argentinský boháč svým boeingem monitoruje ilegální čínský rybolov
Argentinský boháč svým boeingem monitoruje ilegální čínský rybolov
Nezákonný rybolov v argentinských vodách leží v žaludku tamnímu milionáři Enriquemu Piñeyrovi. Dopouštějí se ho především čínské, ale i japonské či korejské lodě. Piñeyro pozval na palubu svého boeingu diplomaty a novináře, aby jim z ptačí perspektivy ukázal noční drancování argentinských vod.