Search
× Search
Co vše se do moře vejde
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Co vše se do moře vejde

Japonsko bude vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy do Pacifiku, Rusko právě zlikvidovalo vesmírnou nákladní loď potopením do stejného oceánu. Brazílie se zbavila staré letadlové lodi, která byla tak plná nebezpečných látek, že ji nechtěli ani v Turecku. Byla potopena v Atlantiku. Co vše se do světového oceánu ještě vejde?

Stačí si představit, že bychom za humny měli šroťák. Velkou hromadu nepotřebností. Věcí, které jsou už bez užitku. Hromady železa, staré zbraně, karcinogenní azbest, sudy s nebezpečnými chemikáliemi, tu a tam nějakou součást jaderné elektrárny. Do toho staré plasty, vidličky a kelímky, plastové talíře, staré pleny, rybářské sítě. V tom všem by se přehrabávala zvěř, občas by se některý jedinec zamotal, zachytil a pomalu umíral.

Vedle by si hrály děti. Slepice by přehrabovaly odpadky a snášely vajíčka, krávy by okusovaly trávu zavlažovanou tekutinou unikající ze zrezivělých barelů s neznámým obsahem. A my bychom je dojili a mléko pili. A žili si v blahobytu, neb bychom měli plná bříška. Plná kdovíčeho…

Tak takhle nějak se chováme k oceánu. Ještě pořád z něj děláme smetiště a likvidujeme v něm naše produkty, které jinak zlikvidovat neumíme. A pak se v něm koupáme, z písku si děti staví hrady, ryby a raky sníme. Zavíráme oči před neodvratným osudem. Řežeme si větev, na které sedíme. Je dost tlustá, proto nás stále unese. My ale nevíme, kdy konečně praskne. Ale jednou… A už to nemusí dlouho trvat.

Co s tím? Počkat, až to někdo vyřeší? Nebo začít od sebe a snažit omezit svůj vlastní dopad na přírodu? Na vše, co nás obklopuje.

To však znamená určitou ztrátu pohodlí.

Mnohem jednodušší je křičet. Že my nejsme ti největší znečišťovatelé! Že zákazem brček moře nezachráníme!

Myslím, že se tomu říká alibismus.

Každý může začít od sebe.

422
Na horu