Search
× Search
Co vám říká oblačnost?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Co vám říká oblačnost?

Pohled na oblohu vám může říci mnohé o následujícím dění. Umíte přečíst, co je v oblacích napsáno?

Než se vydáme na moře, prostudujeme si předpověď počasí. To je základ, bez kterého bychom neměli vyplout. I na moři bez předpovědi počasí můžeme ale leccos přečíst z oblačnosti.

 
 


Stratocumulus
Foto archiv

Foto archiv

Stratocumulus


Stratocumulus je pro jachtaře dobrý přítel. Ráz počasí je stabilní, neměl by se v příštích hodinách měnit. Vítr není obvykle silnější než 5 Beauforta. Se stratokumulem je náš výhled do budoucna dobrý a není třeba se obávat příštích hodin.



Konvektivní oblačnost
Foto archiv

Foto archiv

Konvektivní oblačnost


Ke vzniku konvektivní oblačnosti jsou třeba výstupné proudy v ovzduší. Jde o oblačnost typu cumulus a cumulonimbus. Tato oblačnost během dne roste a často s ní souvisejí přeháňky.

Na oblast v okolí cumulu můžeme nahlížet jako na malou oblast nízkého tlaku. V centru vzduch stoupá, při výstupu se snižuje teplota, dochází ke kondenzaci a vzniku oblačnosti. V okolí oblaku je tlak vyšší, vítr v okolí oblaku vane k jeho středu.

Mezi oblaky sestupuje ochlazený vzduch dolů k hladině. Při konvektivní oblačnosti je vítr poryvový. V některých místech stálý gradientový vítr zesiluje, jinde slábne. Záleží, v jaké pozici vůči oblaku se nacházíme.

Squall

Foto archiv

Foto archiv

Squall


Jde o organizovanou oblast oblačnosti typu cumulus a cumulonimbus. Přináší prudké srážky a nárazový vítr. Vzduchová masa je v těchto místech velmi nestabilní, teplota s výškou prudce klesá. V Evropě to často znamená, že ve vyšších výškách přichází studený arktický vzduch. Jakmile se setká s teplou a vlhkou vzdušnou masou nad Atlantikem, vznikne nestabilita v ovzduší, vzniká mohutná konvektivní oblačnost, přichází déšť, kroupy, bouřky a nárazy větru. Vítr se při přechodu squall stáčí po směru hodinových ručiček, na okraji opět sílí, ale už není tak nárazovitý, jako na přední straně.


Oblačnost značící brízu

Foto archiv

Foto archiv

Teplý vzduch nad pevninou stoupá vzhůru


Pravidelná bríza vzniká ohřátím zemského povrchu po východu slunce. Z moře začíná foukat vítr směrem na pevninu. Ve vystupujícím teplém vzduchu nad pevninou vzniká oblačnost typu cumulus, která je velmi dobře rozeznatelná z moře. Jde o dlouhou řadu cumulů nad pobřežím. V takovém případě můžeme očekávat, že vítr začne vát po 10 hodině dopolední a vrcholit bude odpoledne. Se západem slunce bude opět slábnout. Obvykle rychlost větru nepřesáhne 18 – 20 uzlů.

 

Katabatický vítr

Foto archiv

Foto archiv

Takto to vypadá, když fouká bóra


Katabatický vítr vzniká nočním ochlazením vzduchu v horských údolích. Prochlazený vzduch je těžší, než vzduch teplejší, proto pod ním začíná stékat do údolí a dále k mořské hladině. Jde o vítr nárazový, jak je z jeho vzniku patrné. Vane v noci a ráno při jasné obloze a chladné noci. Standardní katabatický vítr vane do síly 5 Beauforta. I chorvatská bóra je ale katabatickým větrem a její rychlost může být extrémní. Příznakem je oblačná peřina ležící pod vrcholem pobřežních hor.

Detailní článek byl uveřejněn v Sailing Today.

10825
Na horu