Co v Zadaru nesmíte vynechat, 1. díl
Zadar je zajímavé město kombinující historii starou více než 2000 let s moderní poválečnou architekturou. Některé jeho zajímavosti přežívají po staletí. Jednou z nich jsou zadarski barkajoli.
Staré město, které má ilyrské a římské kořeny, leží na poloostrově odděleném od pevniny dlouhou zátokou tvořící zadarský přístav. Spojení starého města s nedalekou pevninou bylo zdlouhavé. Proto zde minimálně od 14. století funguje přívoz. Některé zdroje tvrdí, že přívoz je starý jako město samo, tedy téměř 3000 let. Pro toto tvrzení jsme však ani v rozsáhlém archivu Lodních novin nenašli hodnověrné důkazy.
První písemné důkazy existence přívozu je ze 14. století, kdy byla na jeho provozování vydaná první licence. V roce 1651 bylo stanoveno, že funkci převozníka mohou vykonávat pouze pověřené osoby s koncesí. Již více než 600 let tak křižují mezi starým městem a vlnolamem ve čtvrti Brodarica zadarski barkajoli.
Foto Lodní noviny
Barkajoli vyvázané v maríně Tankerkomerce.
Jde o oranžově natřené dřevěné veslice, které bez problémů pojmou až 12 pasažérů. Veslaři obratně veslují přes vjezd do přístavu vestoje. V současné době zajišťují provoz 3 převoznické lodě, které za nečinnosti najdete vyvázané v maríně Tankerkomerce. Přívoz nemá žádný jízdní řád, převozníci si pro vás přijedou, jakmile vás uvidí na jedné nebo druhé straně zátoky. Za přívoz se v současné chvíli platí 1,2 euro. V provozu jsou od rána do večera, nebo spíše od slunka do slunka. Mnohdy se tato profese v rodinách dědí z generace na generaci.
Budete-li v Zadaru, určitě byste si plavbu přes zátoku neměli nechat ujít.
575
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.