Search
× Search
Co v Zadaru nesmíte vynechat, 1. díl
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Co v Zadaru nesmíte vynechat, 1. díl

Zadar je zajímavé město kombinující historii starou více než 2000 let s moderní poválečnou architekturou. Některé jeho zajímavosti přežívají po staletí. Jednou z nich jsou zadarski barkajoli.

Staré město, které má ilyrské a římské kořeny, leží na poloostrově odděleném od pevniny dlouhou zátokou tvořící zadarský přístav. Spojení starého města s nedalekou pevninou bylo zdlouhavé. Proto zde minimálně od 14. století funguje přívoz. Některé zdroje tvrdí, že přívoz je starý jako město samo, tedy téměř 3000 let. Pro toto tvrzení jsme však ani v rozsáhlém archivu Lodních novin nenašli hodnověrné důkazy.

První písemné důkazy existence přívozu je ze 14. století, kdy byla na jeho provozování vydaná první licence. V roce 1651 bylo stanoveno, že funkci převozníka mohou vykonávat pouze pověřené osoby s koncesí. Již více než 600 let tak křižují mezi starým městem a vlnolamem ve čtvrti Brodarica zadarski barkajoli.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Barkajoli vyvázané v maríně Tankerkomerce.
Jde o oranžově natřené dřevěné veslice, které bez problémů pojmou až 12 pasažérů. Veslaři obratně veslují přes vjezd do přístavu vestoje. V současné době zajišťují provoz 3 převoznické lodě, které za nečinnosti najdete vyvázané v maríně Tankerkomerce. Přívoz nemá žádný jízdní řád, převozníci si pro vás přijedou, jakmile vás uvidí na jedné nebo druhé straně zátoky. Za přívoz se v současné chvíli platí 1,2 euro. V provozu jsou od rána do večera, nebo spíše od slunka do slunka. Mnohdy se tato profese v rodinách dědí z generace na generaci.

Budete-li v Zadaru, určitě byste si plavbu přes zátoku neměli nechat ujít.

479
Na horu